SON DAKİKA

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Bekleyen Tehlike Sadece Deprem Değil!

Yer Bilimci Prof. Dr. Şükrü Ersoy, olası İstanbul depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İstanbul depremi sonrası olası senaryoları sıralayan Ersoy, farklı bir yöne dikkat çekti.

Bu haber 06 Mart 2023 - 15:00 'de eklendi.
Abone ol

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde yaşanan iki deprem; Kilis, Osmaniye, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Adana, Gaziantep, Hatay, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi çevredeki illerde büyük yıkıma neden oldu. Deprem sonrası 45 binden fazla can kaybı yaşanırken, 11 kentte 200 binden fazla binanın yıkılması gerektiğine karar verildi.

Deprem sonrası yaşanan felaketinin ardından gözler olası ‘İstanbul depremi’ne çevrilirken, Yer Bilimci Prof. Dr. Şükrü Ersoy, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE’DE DEPREM OLUŞTURACAK FAY SAYISI 500’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI”

İstanbul’da Bakırköy Kent Konseyi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen ‘Deprem Tehlikesi ve İstanbul’ başlıklı panelde konuşan Ersoy, Türkiye’de deprem oluşturabilecek fay sayısının 500’ün üzerine çıktığını söyledi.

“BUNDAN KAÇIŞ YOK”

İstanbul’un depreme hazırlanması gerektiğini belirten Ersoy, “İstanbul çevresindeki alüvyon gibi yumuşak zeminlerin üzerinde bulunan yaklaşık 100 bin binanın derhal yıkılıp yeniden yapılması gerekir. Marmara’nın içerisinde hem 1912’nin hem 1999 depremlerinin yüklediği önemli bir gerilim var. Bundan kaçış yok” dedi.

MARMARA’DA TSUNAMİ RİSKİ

NTV’nin haberine göre; depremle birlikte tsunami tehlikesinin de İstanbul’u tehdit ettiğini ve bunun da konuşulması gerektiğini söyleyen Ersoy, “Marmara’nın neresinde deprem olursa, kaç metre yüksekliğinde dalga olur, kaç dakika sonra hangi kıyıya gider bunların senaryoları var” değerlendirmesinde bulundu.

MALATYA VE ADANA’DA DEPREM RİSKİ VAR MI?

Malatya ve Adana’daki deprem riskine dikkat çeken Ersoy, “Malatya tarafına doğru zaten bir gerilim var. Adana’nın üstünde Göksu, Savrun, Kozan gibi ilçeleri ilgilendiren kuzey, güney fay hatları var. İleride bu ilçeler deprem potansiyeli taşıyor” dedi.

 HATAY’DA DEPREM BEKLENİYOR MU?

Hatay’da bundan sonra deprem beklenip beklenmediğini açıklayan Prof. Dr. Ersoy, “Garanti veremem ama Hatay’da artık uzun bir süre 7’den büyük bir deprem olmayacak” açıklamasında bulundu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR