SON DAKİKA

PROF. DR. SÖZBİLİR’DEN KORKUTAN AÇIKLAMA: O BÖLGEDE 7 VE ÜZERİ ŞİDDETTE…

Akdeniz’de Girit Adası bölgesinde devamlı olarak irili ufaklı meydana gelen deprem olaylarının ardından konuya ilişkin araştırma ve çalışmalar yürüten deprem uzmanlarından bilgilendirmeler gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından son depremler ile ilgili korkutan bir açıklama yapıldı.

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 14:07 'de eklendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, aktif Kuzey Anadolu fay hattının batıda yer alan ucunun tetiklenmesi durumunda meydana gelebilecek korkutucu gelişmelere ilişkin şu bilgileri verdi…

“İSKENDERUN VE KIBRIS TARAFINDA…”

Akdeniz’de, Girit Adası bölgesindeki depremleri yorumlayan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu bölgedeki depremler 7.5’i bulursa Akdeniz kıyılarında tsunami tehlikesi oluşmaya başlar” dedi. Sözbilir, söz konusu aktif fay hattının Kuzey Anadolu Fayı’nın batıdaki ucunu tetiklemesi durumunda Çanakkale, güneydeki fayları etkilemesi durumunda ise İskenderun ve Kıbrıs taraflarında bir tsunaminin de oluşabileceğini söyledi.

“FAYDA KOLLAR ŞEKLİNDE KIRILMALAR…”

Gece saatlerinde Akdeniz’deki Girit Adası yakınlarında, AFAD’ın verilerine göre 02.22’de 5.6, 03.02’de 4.4 büyüklüğünde deprem oldu. Aralarında büyüklükleri 4’ü bulan çok sayıda artçı depremde meydana geldi. DEÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Arnavutluk’ta, geçen yılın sonlarında meydana gelen depremin ardından Girit Adası’nda sayıları ve büyüklükleri giderek artan depremler gözlemlendiğini belirterek,

“Geçen haftalarda 6.4’lük bir ana şok yaşandı ve 5’e varan artçılar oldu. Bu aralar olan depremler de o tarafa çok yakın. Büyük olasılıklar oradaki fayda kollar şeklinde kırılmalar yaşanıyor. Çünkü Helenik dalma batma zonu derinde tek bir yapı ama yukarı, deniz tabanına çıktıkça doğru çok sayıda fay koluna ayrılarak yüzeyliyor. Akdeniz’deki bu depremler uzun sürebilir. Geçmişte büyüklüğü 8’e varan depremler üreten bu fay birçok tsunamiye de sebep oldu” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!