SON DAKİKA

PROF. DR. ŞENER ÜŞÜMEZSOY’DAN MALATYA İÇİN KORKUTAN DEPREM AÇIKLAMASI

Dün akşam Malatya Pütürge ilçe merkezli depremi değerlendiren ünlü Deprem Profesörü Şener Üşümezsoy, “Diğer bir olasılık Pütürge fayında yeterli atım yapmayan kesimler tamamlayarak 6.0’lık bir deprem potansiyeline sahip bir enerji birikimi var” dedi.

Bu haber 07 Haziran 2020 - 2:02 'de eklendi.
Abone ol

Jeoloji Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, dün akşam saat 21.06’da merkez üssü Malatya’nın Pütürge ilçesinde 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremi değerlendirdi.

Pütürge fayında stres biriktiğini belirten Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Buradaki fay çözümleri batıdan sıkıştırdığı doğudan ise geliştirerek bindirdiği gösteren bir çözüm. Bu anlamda da Pütürge’nin güneye batıya doğru bindirerek bir rahatlama çabasında olduğu çünkü Pütürge fayında atım yetersiz kıldığı için depremde orada bir stres birikmişti” ifadelerini kullandı.

“6.0’LIK DEPREM POTANSİYELİN SAHİP ENERJİ VAR”

Pütürge fayında daha büyük şiddet de meydana gelecek deprem potansiyeli olduğunun altını çizen Şener Üşümezsoy, “Sivrice depreminde ana atım Doğanyol’da olmuştur ama Pütürge’deki atım düştüğü için oradaki kesimde sıkışan fay etrafına stres yüklemiştir. Diğer bir olasılık Pütürge fayında yeterli atım yapmayan kesimler tamamlayarak 6.0’lık bir deprem potansiyeline sahip bir enerji birikimi var” değerlendirmesinde bulundu.

Ünlü deprem uzmanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivrice’de oluşan küçük depremler izlediğim zaman buradaki iki fay birbirine paralel olarak Sivrice Gölü’nü açıyor Hazar Gölü’nü… Orada risk olduğunu bununda Adıyaman’a doğru uzanan bir fay hattında risk taşıdığını 1774-1775 bu fayların kırıldığını o yüzden de bu faylarda 1,5 metrelik bir stres olduğunu vurgulamıştı. Bu anlamda Sivrice’de olan depremden sonra depremin Pütürge’ye doğru gittiğinin altını çizmiştim”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!