Fay

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) Prof. Dr. Tuncay Taymaz, "Kahramanmaraş depreminin bıraktığı noktadan itibaren, Doğanyol- Sivrice depreminin ucundan Karlıova'ya kadar giden kısımda, Sivrice, Palu, Bingöl, Hazar arasındaki olan kesim ve oradan Karlıova'ya kadar olan bölüm kırılmadı. Buralar da 6.5, 7 büyüklüğünde deprem oluşabilecek potansiyele sahip" dedi.
04.02.2024
Prof. Dr. Taymaz Uyardı: Kırılmayan fay 7’lik Deprem Oluşturabilir için yorumlar kapalı
38
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, Türkiye Diri Fay Haritası'nda 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunduğunu belirterek, diri fay geçen kent sayısının 24 olduğunu söyledi.
25.11.2021
Yer Bilimci Aykan: ’24 Kent ve 80 İlçe Fay Hattında!’ için yorumlar kapalı
21
Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, dün Konya'nın Meram ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından Afyonkarahisar'ın Sülün beldesinde de 3.1 büyüklüğünde deprem yaşandığını belirtti.
09.11.2021
Prof. Dr. Özkaymak’tan Korkutan Açıklama: ‘6.8 Büyüklüğüne Kadar Depreme Hazır Olmalıyız’ için yorumlar kapalı
0
Prof. Hasan Sözbilir, Muğla Datça’da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Bu bölgede depremlerin bitme olasılığı yok. Deprem fırtınasına dönecek deprem yoğunluğu var” dedi.
22.06.2021
Prof. Dr. Sözbilir’den Korkutan Açıklama: ”Deprem Fırtınası Yaşanabilir” için yorumlar kapalı
0
Yunanistan'da meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin İzmir faylarını tetikleyebileceğini belirtti.
03.03.2021
Prof. Dr. Sözbilir’den Korkutan Açıklama: ‘Yunanistan Depremi İzmir Faylarını Tetikleyebilir’ için yorumlar kapalı
0
Celal Şengör, "İstanbul depremi bağımsızlığımızı elimizden alacak. İstanbul, Türkiye’nin kalbi. Tüm sanayi İstanbul’da toplanmış durumda zaten bu nedenle Atatürk sanayiyi Anadolu’ya yaymak için çalışmalar gerçekleştirdi” dedi.
19.02.2021
Prof. Dr. Şengör’den İstanbul Depremi Açıklaması: ‘Bağımsızlığımızı Elimizden Alacak’ için yorumlar kapalı
0
Doç. Dr. Bülent Özmen, 120 yıllık kayıtlara göre Türkiye'de her 6 yılda bir büyük deprem olduğunu belirtti.
20.12.2020
DOÇ. DR. ÖZMEN’DEN KRİTİK AÇIKLAMA: ‘BÜYÜK DEPREM OLASILIĞI HER YIL ARTIYOR’ için yorumlar kapalı
1
Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya, Denizli'de yaklaşık 300 yıldır suskun olan fayların mevcut olduğunu belirtip, "Eskihisar- Laodikya ve Pamukkale fayları 6.7 büyüklüğünde deprem üretebilecek potansiyele sahip" dedi.
06.11.2020
DOÇ. DR. KAYA’DAN KORKUTAN AÇIKLAMA: ‘6.7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLECEK POTANSİYELE SAHİP’ için yorumlar kapalı
0
Prof. Dr. Naci Görür, Kumburgaz Fayı üzerinde olan depremlerin rahatsız edici olduğunu ifade etti. İstanbul'un Avcılar ilçesinde meydana gelen ve çevre ilçelerden de hissedilen 3.2 büyüklüğündeki depremi yorumlayan Prof. Dr. Naci Görür, "Bu saatten sonra kilitli olan Kumburgaz fayı üzerinde olan depremler hiç hoş değil, rahatsız edici" dedi.
16.10.2020
PROF. DR. GÖRÜR’DEN KRİTİK DEPREM UYARISI: KUMBURGAZ FAYI ÜZERİNDE OLAN DEPREMLER HİÇ HOŞ DEĞİL için yorumlar kapalı
2
Marmara Denizi’nde dün saat 16 sularında meydanda gelen 4,2 büyüklüğündeki deprem İstanbul’un birçok ilçesinde hissedildi. Büyük paniğe neden olan depremin ardından korkutan açıklamalarda bulunan Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, “Marmara’nın içinde Silivri’nin açıklarında bir yoğunluk var. Bu yoğunluk birkaç depremin peş peşe oluşu şeklinde.
25.09.2020
JEOLOJİ UZMANI GÜNDOĞDU’DAN MARMARA DEPREMİ SONRASI ŞOKE EDEN AÇIKLAMA için yorumlar kapalı
5
Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Afrika levhasının her sene 5-6 santimetre Anadolu'nun altına doğru daldığını belirterek, "Bu da bir süre sonra enerjisini boşaltmasını sağlayacaktır. Yakın zamanda büyük bir deprem olmasını bekliyoruz. Bu yarın da 5 yıl içinde de olabilir ama çok uzun bir zaman geçeceğini sanmıyorum" dedi.
07.08.2020
JEOLOJİ MÜHENDİSİ YÜKLÜ’DEN KORKUTAN DEPREM AÇIKLAMASI için yorumlar kapalı
3
AFAD verilerine göre Malatya'nın Hekimhan ilçesinde saat 08:33'te yerin 6.99 kilometre derinliğinde 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası açıklama yapan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor"uyarısında bulundu.
31.07.2020
PROF. DR. GÖRÜR’DEN KORKUTAN DEPREM UYARISI için yorumlar kapalı
1