SON DAKİKA

POMPEO’DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI: ‘BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR’

ABD’li Bakan Pompeo, Fransız basınına “Türk askeri kapasitesinin, artan şekilde kullanılması bizi endişelendiriyor” dedi.

Bu haber 18 Kasım 2020 - 15:49 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’ye gelmeden önce Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile kameralardan uzak bir şekilde ve kendi talebi üzerine görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Le Figaro gazetesine açıklamalarda bulundu.

Pompeo, Türkiye’nin son dönemdeki faaliyetlerinin agresif olduğu konusunda Macron ile hemfikir olduklarını söyledi. Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’daki duruma dikkat çeken ve ABD’nin sorunların uluslararası hale getirilmesini zararlı bulduğunu dile getiren Pompeo, “Türk askeri kapasitesinin, artan şekilde kullanılması bizi endişelendiriyor” dedi.

AVRUPA İLE BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ

Endişelerini özel ve kamuya açık şekilde dile getirdiklerini belirten Pompeo, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu tür eylemlerin halkının yararına olmadığına ikna etmek için, Avrupa ve ABD’nin birlikte çalışması gerekiyor” dedi. Pompeo ile temaslar konusunda Fransız kanadından açıklama yapılmadı. ABD Dışişleri’nin resmi açıklamasında da Türkiye’ye atıf yapılmazken bakanlık yetkililerinin verdiği brifingte, konunun geniş şekilde ele alındığı belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Pompeo, önceki akşam geldiği İstanbul’da dün önce Balat’ta bulunan Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne geçti. Pompeo’yu Fener Rum Patriği Bartholomeos karşıladı. Eşi Susan Pompeo’nun da eşlik ettiği Bakan, Patrikhane’yi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesi’ni de gezen Pompeo, mum yaktı. Ardından Pompeo ve Patrik başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yaptı. Pompeo ve heyeti, yaklaşık 1.5 saat sonra Patrikhane’den ayrıldı. Pompeo ve beraberindekiler daha sonra Eminönü’nde bulunan Rüstem Paşa Camisi’ni gezdi. Pompeo daha sonra Gürcistan’a gitti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!