SON DAKİKA

PKK: MİT’in suikast timi elimizde

Bu haber 28 Ağustos 2017 - 20:20 'de eklendi. 20.248

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, MİT’e ait bir suikast timinin, terör örgütü PKK’ya esir düştüğünü açıkladı. Türkiye ise, Barzani’yi yardım etmediği için suçluyor. Barzani yönetimi bu konuda “Türkiye’nin başka bir ülkede operasyon yapma hakkı yok.” diyor.

Öte yandan PKK’nın merkez yapılanması KCK’nın sözcüsü Diyar Xerib,  MİT’in suikast için görevlendirdiği ekibin Irak’ın Süleymaniye kentinde yakalandığını doğruladı. Xerib, gerekli görürlerse isim ve fotoğrafları medyayla paylaşmaya hazır olduklarını da söyledi.

GEREKİRSE FOTOĞRAFLARINI MEDYA İLE PAYLAŞIRIZ

PKK adına açıklamalarda bulunan KCK üyesi Diyar Xerib, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) suikast için görevlendirdiği açıklanan “yetkililerini” Süleymaniye’de yakaladıklarını doğruladı. Xerib, gerekli görürlerse isim ve fotoğrafları medyayla paylaşmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

ANF‘ye açaklamalarda bulunan KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xerîb, “Türkiye yakaladığımız kişileri şimdiye kadar medyanın önüne çıkartmadığımız için memnun olmalı. Başlarına çuval geçirebilir, basının önüne çıkarabilirdik” diyerek, “Onları şimdi basının önünde çıkarıp isimlerini yayınlayabiliriz” açıklamasında bulundu.

Yakalanan MİT elemanlarına ilişkin de konuşan Xerîb şunları söyledi:

‘AMERİKA DA ÇUVAL GEÇİRMİŞTİ’

“Çok eski değil, daha 2003 yılında ABD askerleri Süleymaniye’de Türk askerlerinin başına çuval geçirerek, görüntülerini de basında yayınladı. Bu da Türkiye’ye yönelik ‘Sen sınırını geçtin, senin Süleymaniye ve Irak’ta hiçbir hakkın yok’ mesajıydı. Türkiye, onların sorumlularını, elemanlarını 2003’te olduğu gibi basının önüne çıkarmadığımıza memnun olsun. PKK, Süleymaniye kentini kaos ve PKK yöneticilerine karşı terör saldırılarının merkezi yapmak isteyen bu MİT elemanlarını basınının karşısına çıkarabilir. Eğer PKK bunu yapmamışsa, o da Süleymaniye halkını ve YNK’yi suçlu göstermek istemediği içindir. Ama eğer gerek duyulursa şimdi de basının karşısına çıkarılabilir.”

Rudaw’ın haberine göre ise, Süleymaniye’de Cemil Bayık’ı kaçırma veya öldürme girişiminde bulunacakları iddia edilen bazı MİT üyelerinin PKK tarafından yakalandığı haberi 23 Ağustos tarihinde bölgesel medyada yayımlanmıştı. KCK yaptığı açıklama ile iddiaları doğruladı.

CEMİL BAYIK’I KAÇIRMAK İÇİN

Kronos’taki haberde, ABD Savunma Bakanı James Mattis 23 Ağustos’ta Ankara’yı ziyaret ettiği, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Tayyip Erdoğan ile biraraya geldiği hatırlatılarak “Görüşmelerin içeriği hakkında her iki taraftan da dişe dokunur açıklama yapılmadı” denildi.

Ziyaret sonrası gazeteci Amberin Zaman, Mattis’in temaslarına ilişkin yazısında konuk bakandan PKK üst düzey kadrosuna yönelik suikastler için de işbirliği talebinde bulunulduğunu yazdığı da belirtildi.

BARZANİ YÖNETİMİ DOĞRULADI

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Sözcüsü Sedi Ahmet Pire ise, MİT’in Süleymaniye’de PKK’ye karşı operasyon yapmak isterken başarısız olduğunu ve PKK’nın aralarında üst düzey görevlilerinde olduğu MİT mensuplarını yakaladığını doğruladı.

NTR TV’ye konuşan Pire, “Türkiye’den gelen aralarında üst düzey görevlilerin de bulunduğu bir operasyon timi, PKK yöneticilerine suikast hazırlığı yaparken örgüt tarafından yakalandı. Ankara  büromuz bu nedenle kapatıldı. Sorunu çözmek için Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştük, girişimlerimiz devam ediyor” dedi.

KYB OPERASYONA DESTEK VERMEMİŞ

Türkiye’nin KYB’yi bu operasyona destek vermemekle suçladığını söyledi. Türkiye’nin başka bir ülkede operasyon yapma hakkının olmadığına dikkat çeken KYB Sözcüsü, “Kendilerinin bu başarısızlığını itiraf edeceklerine bir senaryo oluşturup, başarısızlıklarını gizliyorlar. Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesi de bu nedenden ötürüdür” diye konuştu.

Parlamentohaber.com

 

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın