SON DAKİKA

PENTAGON’UN BİYOLOJİK AJANLAR PROJESİ: MÜTTEFİK BÖCEKLER

Pentagon’un bünyesinde bulunan ve ABD ordusu için yeni teknolojiler üretmekle sorumlu, internetin yaratılışı evresinde de büyük rol oynayan Defense Advanced Research Projects Agency biriminin, bir böcek ordusu kurmak için çalışmalarda bulunduğu iddia edildi.

Bu haber 30 Kasım 2018 - 9:30 'de eklendi.
Abone ol

Pentagon’un bir “böcek ordusu”kurmayı amaçladığı iddia edildi.

The Washington Post’un haberine göre, Pentagon’un bünyesinde bulunan ve ABD ordusu için yeni teknolojiler üretmekle sorumlu, internetin yaratılışı evresinde de büyük rol oynayan Defense Advanced Research Projects Agency (İleri Savunma Araştırma ve Projeleri Ajansı) biriminin, bir böcek ordusu kurmak için çalışmalarda bulunduğu iddia edildi.

Bu proje uyarınca Pentagon resmiyette, tarım için tehdit teşkil edebilecek durumlarda ekin kaybını önlemek adına böceklerin nasıl kullanılabileceği üzerine bir çalışma yapıyor. Kuraklık, doğal afet veya biyolojik silah saldırısı sırasında zarar görmesi muhtemel mısır ve buğday gibi temel ekinler, böceklerin genetik mühendislik yöntemleriyle taşıyacağı virüslerle korunacak. Bu tasarıya göre böceklerin taşıyacağı virüsler, yalnızca bir hasat mevsiminde bitkileri koruyacak genetik modifikasyonları tetikleyebilecek.

BİYOLOJİK AJANLAR ÇAĞI

DARPA tarafından yürütülmekte olan programın adı “Müttefik Böcekler“. Elbette, herkes bu programın çok yararlı olacağını düşünmüyor, bazı bilim adamları bu tasarıyı dehşet verici buluyor.

Konu hakkında şüphe taşıyan bir grup bilim adamı ve akademisyen, Science (Bilim) adlı akademik dergide bir makale yayımladılar. “Agricultural research, or a new bioweapon system?” (Tarımsal Araştırma mı, Yeni Bir Biyolojik Silah Sistemi mi?) başlığını taşıyan makalede, programın olumsuz boyutunun teknolojiyi bambaşka yerlere sürükleyerek kötücül niyetler için geliştirilmiş biyolojik ajanlar çağını başlatacağı, DARPA’nın bu programının kolaylıkla ürkütücü bir silaha dönüşebileceği öne sürülüyor.

Müttefik Böcekler adlı DARPA programının idarecisi Blake Bextine ise bütün bu söylemleri reddederek programın tamamen barışçıl amaçlarla, hükümet makamları tarafından tarımsal güvenlik için desteklendiğini belirtti.

“ULUSLARARASI TOPLUMUN KAYGILANMASI GEREKEN BİR DURUM OLDUĞUNU DA DÜŞÜNMÜYORUM”

Bextine, The Washington Post’a verdiği mülakatta şu şekilde konuştu: “Kamuoyunun kaygılanması gereken bir durum olduğunu düşünmüyorum, uluslararası toplumun kaygılanması gereken bir durum olduğunu da düşünmüyorum.”

Müttefik Böcekler programının, ofansif ve defansif sahalar değerlendirildiğinde iki yönden de epey kullanışlı olduğunun altını çizen Bextine, bütün gelişmiş askeri teknolojilerin bu şekilde bir yönü olduğunu belirtti:

“Bana kalırsa yeni ve devrimci bir teknoloji geliştirdiğinizde, bu teknolojinin her zaman iki yönlü bir kullanım potansiyeli bulunuyor, ama bizim yapmak istediğimiz şey bu değil. Biz yalnızca bitkilere olumlu özellikler aşılamaya çalışıyoruz. Bu amaca odaklandık. Bütün istediğimiz gıda güvenliğimizden emin olmak, çünkü bizim için gıda güvenliği kavramı, ulusal güvenlikle eşdeğerdir.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Program çerçevesinde, özellikle üç tür böcek “müttefik” olarak görülüyor: Yaprak bitleri, Ağustos Böcekleri ve Beyaz Sinekler. Çünkü bu böcekler yoğun bir biçimde bitkilere virüs bulaştırmakta. Genetik değiştirmedeki son çalışmalar sayesinde araştırmacılar virüsleri, virüse maruz kalan bitkinin hangi biçimde etkilenmesini arzuladıkları gibi biçimlendirebiliyor. Bu sayede bitkilerin, olgunlaşma zamanı da dahil, her türlü özellikleri değiştirilebiliyor.

DARPA’nın sitesinde program, şu şekilde tanımlanıyor: “Ulusal güvenlik, kolaylıkla tehlikeye girebilir. Bunun nedenleri doğal nedenler olduğu gibi, devlet ya da devlet olmayan bazı organizasyonların tehdidi de olabilir. Müttefik Böcekler programı, gıda güvenliğini sağlamak amacıyla bitkilerin olgunlaşmasını kontrol altına almayı amaçlıyor.”

“TAM ANLAMIYLA KLASİK BİR BİYOLOJİK SİLAH YÖNTEMİ”

Science dergisindeki makalenin yazarı olan bilim adamları ise programdan bu kadar umutlu değiller. Programın uluslararası Biyolojik Silah Anlaşması’nı ihlal etme potansiyeli taşıdığını düşünen bilim adamları, amacı ne olursa olsun, projenin manipüle edilerek saldırgan askeri çıkarlar için kullanılabileceğini öne sürdüler.

Freiburg Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü olan ve makalenin yazarlarından biri olan Silja Voeneky, The Washington Post’a şu açıklamalarda bulundu:

“Bizim karşı çıktığımız husus, bu programın yalnızca barışçıl amaçlar için kullanılacağı savının pek de ikna edici olmadığı ve bünyesinde bir risk barındırdığı. Sundukları iddialar yeterince makul görünmüyor. Mesela, niçin böcekleri kullanıyorlar? Spreyleme sistemlerini kullanabilirlerdi. Böcekleri bunun için bir araç olarak kullanmak, böcekler yoluyla çevreye hastalık yaymak, tam anlamıyla klasik bir biyolojik silah yöntemi.”

Parlamento Haber | Korku yok!