Paşinyan, Zengezur Koridoru’nu Azerbaycan’a Bırakan Anlaşmayı İmzaladı: Erivan’da Halk Sokaklara Döküldü

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın söz konusu Zengezur Koridoru için imzayı atmasının ardından Erivan karıştı. Halk parlamento binası önünde toplanarak protesto gösterileri düzenledi.

Paşinyan, Zengezur Koridoru’nu Azerbaycan’a Bırakan Anlaşmayı İmzaladı: Erivan’da Halk Sokaklara Döküldü
Yayınlama: 14.09.2022
52
A+
A-

İkinci Karabağ Savaşı’nda ağır hezimet alarak 10 Kasım 2020’de anlaşma imzalayan Ermenistan, 9. maddeye göre açması gereken Zengezur Koridoru’nda herhangi bir adım atmamıştı.

100’DEN FAZLA ERMENİ ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Önceki gün sınırda Azerbaycan askerlerine yönelik saldırı yapan Ermenistan, Azerbaycan’ın SİHA ve topçu atışları sonucu 100’den fazla askerini kaybetti.

Bu gelişmelerin ardından Azerbaycan-Türkiye ile Nahcivan-Azerbaycan’ı birbirine bağlayacak ve Ermenistan topraklarından geçecek koridorun açılmasının yeniden gündeme gelmesiyle Paşinyan’dan kritik açıklamalar geldi.

‘KARABAĞ’I AZERBAYCAN TOPRAĞI OLARAK TANIYABİLİRİM’

Ermenistan Parlamentosu’nda konuşan Nikol Paşinyan’ın, Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyacağını açıklamasının ardından Ermenistan’da ortalık karıştı. Paşinyan’ın, “Öyle bir belge imzalamak istiyoruz ki, bunun sonucunda birçok kişi bizi lanetleyecek ve bize ‘hain’ diyecek. Bana ne olacağıyla ilgilenmiyorum, Ermenistan Cumhuriyeti’nin kaderiyle ilgileniyorum” ifadelerine muhalefet partilerinden sert tepki geldi.

MUHALEFET PARTİLERİ: ‘HERKES SOKAĞA ÇIKSIN’

Halka çağrı yapan muhalefet partilerinin, “Paşinyan, Azerbaycan ile barış belgesi imzalamayı planlıyor. Herkes sokağa çıksın. O hain kaçamayacak” diyerek çağrıda bulunduğu iddia edildi

PAŞİNYAN ANLAŞMAYI İMZALADI

Öte yandan son dakika haberine göre, Paşinyan, Zengezur’u Azerbaycan’a bırakan anlaşmayı imzaladı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı