Papa Francis, Skandal Irak Ziyaretinin Ardından Şimdi de Lübnan’ı Ziyaret Etmek İstiyor

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, skandal Irak ziyaretinin ardından bu kez Lübnan’ı ziyaret etmek istediğini söyledi.

Papa Francis, Skandal Irak Ziyaretinin Ardından Şimdi de Lübnan’ı Ziyaret Etmek İstiyor
Yayınlama: 23.04.2021
3
A+
A-

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, 5-8 Mart’ta Irak’a giderek bu ülkeyi ziyaret eden ilk papa olmuştu. Papa Francis’in Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ziyareti sonrasında ise sözde hatıra pullarından birinde Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu sözde Kürdistan sınırlarına dahil edilmesiyle ‘Pul’ skandalı yaşanmıştı. Papa Francis Irak ziyaretinin ardından bu kez Lübnan’ı ziyaret etmek istediğini söyledi.

Lübnan’da yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan Saad el-Hariri, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile görüştü. Vatikan’daki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Hariri, Papa Francis’in yeni hükümet kurulduktan sonra Lübnan’ı ziyaret etmek istediğini söyledi. Hariri,  “Papa’dan Hristiyanların hakları konusunda bir şey duymadım bilakis kendileri Lübnan’daki bir arada yaşama önem veriyorlar.” dedi.

 Ülkesindeki ekonomik krizin çözümü için çalışacak yeni hükümeti kurma konusunda engeller çıkaranları isim vermeden eleştiren Hariri, şunları dile getirdi:

“Lübnan’da, serbest ekonomi isteyen bizlere karşı enerjiyi ele geçirmeye çalışan ve ülke ekonomisini bir yere bağlamak isteyenler var. Bizler ekonomik olarak tüm dünya ülkeleri ile çalışmak istiyoruz ancak birileri sadece bizleri bir yöne çekmek istiyor.”
Ülke olarak gerçekten zor durumda olduklarını aktaran Hariri, birilerinin kontrolü ele geçirmek istemesinin gölgesinde yeni hükümeti kurmaya ihtiyaç duyduklarına vurgu yaptı.

Vatikan’ın Lübnan’daki sorunlara herkesten daha vakıf olduğu kanaatini dile getiren Hariri, “Papa yeni hükümet kurulduktan sonra Lübnan’ı ziyaret etmek istiyor. Bu da yeni hükümetin kurulmasında acele edilmesinin kaçınılmaz olduğu mesajını veriyor.” ifadelerini kullandı.

ZİYARET İÇİN UYGUN KOŞULLAR YOK

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni ise görüşmeye dair basına yaptığı açıklamada, Papa’nın, oldukça zor ve istikrarsız bir dönemden geçen Lübnan’daki tüm siyasi güçlerin ulusal çıkarlara bağlılıktan sorumlu olduğunun altını çizdiğini söyledi.

 Bruni, ayrıca Papa’nın, Lübnan’ı ziyaret etmek istediğini ancak seyahat için henüz uygun koşulların oluşmadığını aktardı.

Lübnan’daki ekonomik ve siyasi durum

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşıyor.

Sermayenin çıkışına karşı sert uygulamalara başvuran bankalar, 17 Ekim 2019’dan beri yurt dışı havalelerini askıya almış ve müşterilerin hesaplarındaki dövizleri çekmelerine kısıtlamalar getirmiş durumda.

Lübnan lirası ise Merkez Bankası kuru sabit tutsa da bankalarda ve karaborsada değer kaybıyla farklı fiyatlardan işlem görüyor.

Beyrut Limanı’nda Ağustos 2020’de meydana gelen büyük patlama Lübnan’daki ekonomik sıkıntıları büyütürken yeni bir hükümet krizi de doğurdu.

Başbakan Hassan Diyab hükümeti, patlama sonrası gelen tepkiler üzerine 10 Ağustos 2020’de istifa etti ancak siyasi gruplar arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle ülkede aylardır yeni hükümet kurulamadı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı