SON DAKİKA

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ İLE İLGİLİ SKANDALLAR BİTMEK TÜKENMEK BİLMİYOR

İstanbul-İzmir arasında inşa edilen, Osmangazi Köprüsü’nü de içeren Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile ilgili ‘skandal’ iddialarının ardı arkası kesilmiyor.

Bu haber 09 Ekim 2018 - 23:19 'de eklendi. 82

Yüksek geçiş ücretleri, geçişler sırasında nakit ödeme yerine sürücülerin daha sonra ödeme yapmaya yönlendirildikleri ve 15 gün geçmesi durumunda da beş kat faizle geçiş ücreti ödemek zorunda kaldıkları Osmangazi Köprüsü ve içinde bulunduğu otoyol projesinde bu kez de ‘skandal’ bir ek sözleşme iddiası ortaya atıldı.

Çiğdem Toker, devletin araç başına 35 dolar artı KDV’den günlük 40 bin araç garantisi verdiği Osmangazi Köprüsü’nü kapsayan büyük projenin, yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle yaptırıldığını hatırlattı.

Toker, inşaatla ilgili halkın çıkarlarına ve milli bütçeye aykırı bir bölümün gizlendiğini iddia etti ve ekledi:

“Meğerse Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Otoyol A.Ş. ile yaptığı YİD sözleşmesi dışında, bir de bankalarla ek sözleşme imzalamış.

Adı, ‘doğrudan sözleşme’. KGM, bu sözleşmeyle YİD sözleşmesinin uygulanmasına açıklık kazandırmak ve kreditörlere ekstradan bilgi vermeyi taahhüt etmiş. Bitmedi. İnanması zor ama bu sözleşmeyle, asli taraf olmayan bankalara fesih hakkı tanınmış. Normalde, YİD uygulama sözleşmesini, imza atan iki taraf feshedebiliyor. Yani KGM ve Otoyol A.Ş. Her ikisinin de fesih sebepleri sözleşmede tek tek yazılı.

İşte bu doğrudan sözleşme ile asıl sözleşmenin tarafı olmayan bankalara da fesih hakkı tanınmış. Ve doğrudan sözleşme, ana YİD sözleşmesinin ayrılmaz parçası, eki olarak tanımlanmış.”

Toker, skandal olarak nitelediği olayın Sayıştay raporlarında belgelendiğini ifade ederken, Sayıştay’ın, sözleşmenin yasaya usule aykırı olduğunu ve YİD sözleşmesinin üstünlüğünü ortadan kaldırdığını söylediğini dile getirdi.

“Ama ‘dinleyen kim’ derseniz, siz de haklısınız. Ezcümle, dolar üzerinden günlük 40 bin araç garantisi, kredi borcunun Hazine’ce üstlenilmesi yetmiyormuş gibi bir de kapitülasyon gibi ek sözleşmenin varlığını öğrendik” eleştirisinde bulunan Toker, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘mali disiplin’i vurguladığı bir günde enteresan oldu tabii” yorumunu yaptı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın