SON DAKİKA

Orduda Bir İlk: Akademik Ünvanlar Geliyor

Astsubay Meslek İçi Eğitim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, gelecekte başçavuş profesörler olacak.

Bu haber 25 Eylül 2021 - 23:33 'de eklendi.
Abone ol

Milliyet’te yer alan habere göre, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen, Astsubay Meslek İçi Eğitim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in, dün Resmi Gazete’de yayınlaması sonrası açıklamalarda bulundu.

”GELECEKTE BAŞÇAVUŞ PROFESÖRLER OLACAK”

Dürgen “Akademik kadrolarda görev yapan arkadaşlarımız artık doçent ve profesör unvanı alabilecek. Gelecekte başçavuş profesörler olacak” dedi.

Yönetmeliğin 4. maddesinde, öğretmen yardımcılığı, öğretmenlik ve öğretim görevlisi tanımları yer aldı. Yönetmeliğin 13. maddesinde, “Aynı Yönetmeliğin 17’nci maddesinde yer alan ‘öğretmen yardımcılığı görevi’ ibaresi öğretmen yardımcılığı, öğretmenlik ve öğretim görevlisi görevleri şeklinde değiştirilmiştir” hükmüne yer verildi.

GÜRDAL, TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ASTSUBAY KÖKENLİ İLK İSİM OLMUŞTU

Milliyet’ten Aydın Hasan’ın haberine göre bu yıl Yüksek Askeri Şura kararları çerçevesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda terfi eden isimlerden biri de Orhan Gürdal idi. Mesleğe astsubay olarak adımını atan Gürdal, tuğgeneralliğin ardından tümgeneralliğe yükseltilen astsubay kökenli ilk isim olmuştu.

“BAŞÇAVUŞ PROFESÖRLER OLACAK”

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen, “Astsubaylar daha önce öğretmen olarak atanamıyordu. Öğretmenliği vekil olarak yapabiliyorlardı. Astsubayların haklarına kavuşmaları, mağduriyetlerinin giderilmesi için sürekli mücadele veriyoruz. Yeni düzenleme ile artık astsubaylar öğretmen olarak görev yapabilecek. Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı üniversitelerde görev yapan arkadaşlarımız akademik kadro içinde yer alabilecek. Dört arkadaşımızın ataması yapılacak. Akademik kadrolarda görev yapan arkadaşlarımız artık doçent ve profesör unvanı alabilecek. Gelecekte başçavuş profesörler olacak” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!