SON DAKİKA

‘Öğrenci, semtinde sadece İmam Hatip okulu varsa ve başka lise

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TEOG’un yerine getirilen sistemi Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.Tanrıkulu,

Bu haber 07 Kasım 2017 - 13:59 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TEOG’un yerine getirilen sistemi Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

  • Bütün öğrencilerin sınava girme hakkı varken, isteyen her öğrenci bu sınava girebilecekken, çoğu öğrenci de peşinen başarısızlığı kabul etmek istemezken ve nitelikli liseler için, merkezi yerleştirme sınavı yapılacağı göz önüne alındığında, Milli Eğitim Bakanlığı sınavın kaldırıldığından nasıl bahsetmektedir?
  • Bu durumda, özel ders, dershane, etüt merkezlerine olan ihtiyaç artarak, çocuklarını bahse konu merkezlere göndermek zorunda kalan veliler açısından maliyetler artmayacak mıdır?
  • Eve en yakın okula yerleşme hakkı göz önüne alındığında, en iyi bilinen okullara çocuğunu yerleştirebilmek amacıyla velilerin, bu semtlere taşınma yolunu seçmesi ile ortaya çıkacak sosyal sorunlar ile nasıl mücadele edilecektir?
  • Liselerin verdiği eğitimin aynı düzeyde olamaması sebebiyle, öğrencilerin sadece evine en yakın okulu seçmesi akabinde, başarı seviyesinin altındaki okulda okumak zorunda kalması ile yaşanacak sorunlar ile nasıl mücadele edilecektir?
  • Oturduğu semtte sadece İmam Hatip Lisesi bulunuyorsa ve öğrenci başka bir lisede öğrenim görmek istiyorsa, nasıl bir çözüm yolu belirlenecektir?
  • Oturduğu semtte İmam Hatip Lisesi yoksa ve öğrenci İmam Hatip Lisesinde öğrenim görmek istiyorsa, nasıl bir çözüm yolu belirlenecektir?
  • Bu eğitim sisteminin özel liselere daha çok öğrenci yönlendireceği ve daha çok özel okul açılmasına neden olacağı iddiaları doğru mudur?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın