OECD Raporu: Eğitim Yatırımlarında Türkiye Son Sıralarda

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayınladığı yeni rapora göre, Türkiye üst orta eğitim (lise) harcamalarında 40 ülke arasında 38. sırada yer aldı.

OECD Raporu: Eğitim Yatırımlarında Türkiye Son Sıralarda
Yayınlama: 14.09.2023
48
A+
A-

OECD raporunda Kolombiya, Meksika ve Türkiye’nin öğrenci başına yıllık 5 bin dolardan az harcama yaptığı buna karşılık Lüksemburg’un yaptığı harcamanın hemen hemen 25 bin dolar seviyesinde olduğu ifade edildi. OECD ülkelerinde öğrenci başına yapılan yıllık harcamanın ortalaması, lisede ortalama 11 bin 400 dolar, meslek liselerinde ise 13 bin 200 dolar seviyesinde.

İlk ve ortaöğretim, OECD ülkelerinin birçoğunda zorunlu. Her bir öğrenci için 6 ile 15 yaş arasında yapılan harcamanın OECD ortalaması 112 bin dolar. Avusturya, Danimarka, İzlanda, Lüksemburg ve Norveç’in bu yıllarda öğrenci başına yaptığı yıllık harcama 150 bin doları geçerken, bu meblağ Kolombiya, Romanya ve Türkiye’de ise 50 bin doların altında.

Raporda, OECD ülkelerinde ilk ve ortaöğretimin finansmanında hükümetlerin önemli rol oynadığına dikkat çekildi. 2020’de ilk ve ortaöğretimde özel finansman payının yüzde 9 civarında olduğu Türkiye’de ise bu oranın yüzde 20’yi geçtiği kaydedildi.

TÜRKİYE 40 ÜLKE ARASINDA 38. 

EĞİTİMDEN ÇALIŞMAYA GEÇİŞ

Türkiye eğitim hayatından çalışma hayatına geçişte de, “Bir Bakışta Eğitim 2023” başlıklı raporda olumsuz bir görünüm sergiledi.

Kaynak: DW

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı