SON DAKİKA

ODTÜ ormanı protokolle parsel parsel satılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ODTÜ’de orman kıyımı ardından sonra ortaya çıkan protokol hakkında

Bu haber 15 Eylül 2017 - 13:58 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ODTÜ’de orman kıyımı ardından sonra ortaya çıkan protokol hakkında açıklamada bulundu. Sarıbal 8 Eylül’de bir protokol yapıldı haberleri ile 9 Eylül’de ormanda kıyıma başlandığını belirterek, kamuoyu tepkisi nedeniyle protokolün ortaya çıktığını belirtti. Açıklamasında “ODTÜ ormanının protokol ile parsel parsel satıldığını da netleşmiş oldu” dedi.

Cuma günü basına dağıtılan imza töreni fotoğrafında olmayan birisinin de protokole imza koyduğunu öğrendiklerini belirtti. Sarıbal bu kişinin YÖK Başkanının olmasının ilginç olduğunu belirterek kendisinin istifa ederek emlakçılığa başlamasını veya böylesi bir kepaze işe ortak olmamasını tavsiye etti.

“Sağlık Bakanı sağlığa zararlı”

Sarıbal açıklamasında bütün bu kepazeliğin arkasında Sağlık Bakanının mevcut hastaneleri kapatıp şehir hastanelerini yapma derdi olduğunu belirtti. Sağlık Bakanının sağlık hakkını şirketlere satmasını zaten anlamadıklarını, Bakanlığın Bilkent Şehir Hastanesi için Dia Holding’e 25 yılda ödeyeceği 23,4 milyar liralık kira bedelinin halkın cebinden çıkacağını belirtti. Sarıbal “ormanı kestiniz, her yeri asfaltladınız, üstünde halktan yüzlerce milyon lira alacaksınız, şimdiden sağlığa zarar veriyorsunuz” dedi.

“ODTÜ protokolle satılıyor, Başkan da kazanıyor!”

Sağlık Bakanlığının Bilkent Şehir hastanesi için yüzde 70 hasta garantisi verdiğini hatırlatan Sarıbal, şehrin dışında yapılan bu hastanenin hasta garantisi için devletin Eskişehir yolu trafiğini çözmek, Kızılay-Çayyolu metrosunu çalıştırabilmek yerine hemen yanındaki ODTÜ ormanı yok etmeyi tercih ettiğini, bu noktada girişimci belediye başkanın bundanda kazanç sağlamaya başladığını belirti. Sarıbal “Melih Gökçek AKP’nin açıklarından bile para kazanmasını bilen birisi, kendisini tebrik ediyorum. 36 hektar dediler, 50 hektar kıydılar ve 100 hektarı da ormandan kopardılar. Buraları şimdiden imara açacaklarını, kent planların da parçalanacağını biliyoruz. Bunu bilmeyen ODTÜ gibi bir bilim yuvasının rektörü olan seçilmemiş ve atanmış rektör” dedi.

Sarıbal açık bir şekilde işlemlerin ve protokolün uygunsuz olduğu ve herkesi bunların iptal edilmesi için imzacılara baskı yapmaya çağırdı. Sarıbal “Sorun sadece ODTÜ ormanı değil, bu kadar iklim felaketine karşın hala rant derdi olanlar. Bütün partileri, siyasetçileri ve halkı bu konuda birleşmeye çağırıyorum” dedi.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play