SON DAKİKA

Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar verildi

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile işlerinden atıldıktan sonra, ‘İşimi geri istiyorum’ talebiyle açlık grevine başlayan ve şu anda açlık grevinin 254.

Bu haber 17 Kasım 2017 - 19:58 'de eklendi.
Abone ol

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile işlerinden atıldıktan sonra, ‘İşimi geri istiyorum’ talebiyle açlık grevine başlayan ve şu anda açlık grevinin 254. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandıkları davanın dördüncü duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki duruşma salonunda görüldü.

Savunmaların ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, davada yargılanan Acun Karadağ’ın ‘örgüt üyeliği’ ve ‘propaganda’ suçlarından delil yetersizliğinden beraatını talep etti. Semih Özakça’nın da ‘örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ (TCK 220/7) suçundan cezalandırmasını diğer suçlamalardan beraatını istedi. Savcı, Nuriye Gülmen’in ise TCK 314/2 maddesi gereğince ‘silahlı örgüt üyeliği’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. 

. @tariktolunay ve @murattbasol Nuriye’nin SEGBİS yoluyla katıldığı duruşmada ekrandaki görüntüsünü çizdiler.
Nuriye Gülmen: “OHAL vardı, kimse bir şeye yapmaya cesaret edemiyordu! Biz vardık, halk bunun farkında!” (gazeteci @gokhanozbek’ten alıntıyla) pic.twitter.com/v4adNry2wr

— Mehmet Tüm (@mehmettumnet) 17 Kasım 2017

Nuriye Gülmen’e dair adli kontrol kararının ‘yetersiz’ kalacağından tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Duruşmada ayrıca Acun Karadağ’ın adli kontrol gününün değiştirilmesi talebinin kabulüne, Özakça’nın adli kontrol uygulamasının kaldırılması talebinin reddine karar verildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Gülmen’in yine Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılım sağlayacağı dava 27 Kasım saat 10.00’a ertelendi.

Mahkeme koridorlarında Nuriye Semih onurumuzdur sloganları… #NuSeDavası pic.twitter.com/nLQKOJkPOi

— Gökhan ÖZBEK (@gokhanozbek) 17 Kasım 2017Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR