SON DAKİKA

NATO’dan S-400 açıklaması: Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştığını göstermez

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen 14.

Bu haber 17 Eylül 2017 - 17:41 'de eklendi.
Abone ol

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen 14. Yalta Avrupa Strateji Toplantısı’nda konuşan İldem, “Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın almasının Ankara’nın NATO’dan ya da Batı kurumlarından uzaklaşarak Rusya ile yakınlaşmasını gösterdiğini düşünmüyorum. Zira Türk yönetimi, Türkiye’nin NATO’nun güvenilir bir müttefiki olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini açık bir şekilde belirtti” ifadelerini kullandı.

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sputnik’e verdiği röportajda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alımıyla ilgili, ‘NATO üyelerinin hangi ekipmanı edineceklerine kendileri karar verdiklerini, ayrıca S-400 sistemini NATO’ya entegre etmek için Türkiye’nin bir talepte bulunmadığını açıklamıştı.

AB, TÜRKİYE’Yİ GERİ İTMEMELİ

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin üyeliği konusunda dikkatli davranması ve bu ülkenin asla AB üyesi olmayacağına yönelik açıklamalar yapmaması gerektiğini belirtti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘AB üyelik müzakerelerinin gidişatı ile ilgili olarak Türkiye’de memnuniyetsizliğin ve hayal kırıklığının hızla arttığını’ söyleyen İldem, “Türkiye 1963’te AB’ye katılma niyetini beyan etti ve o zamandan bu yana hala birliğin kapısında. Bu tür oluşumlara üyelik konusunda dikkatli davranılmasının, bu tür ülkelerin halkında, asla birliğe katılamayacakları hissinin oluşturulmamasının bilgece bir davranış olabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!