SON DAKİKA

NASA’DAN ‘CANAVAR’ GÜNEŞ FIRTINALARI KONUSUNDA UYARI

NASA, önümüzdeki birkaç yıl içinde Dünya’daki teknolojiyi bozabilecek ‘CANAVAR’ güneş fırtınaları konusunda bizi uyardı. Patlamaların atmosferde sebep olduğu genişleme, uydu sinyallerini de bozabilir.

Bu haber 28 Mayıs 2019 - 22:07 'de eklendi.

Uzay ajansı, solar minimum sona erdiği zaman, ev sahibi yıldızımızın intikam için tekrar canlanacağını açıkladı. Güneş, henüz solar minimum ’a yeni girdi ve kabaca 11 yıl kalması bekleniyor. Ancak solar maksimum geldiği zaman oluşacak güneş patlamaları aşırı güçlü olabilir.

NASA, internet sitesinde: “Güneş, solar minimum bittiği zaman, patlak verecek güneş aktivitelerinin önümüzdeki birkaç sene daha yaygın olacağını bekliyoruz” dedi. NASA, 2011’de gelen son ‘canavar’ güneş patlamalarını gösteren bir video yayınlayarak, gerçekleşecek olayı örnekledi ve “Gelecek olayın önemi çok büyük. Tüm Dünya, Güneş’ten yayılacak sıcak gazın altında kalabilir” diyerek patlamanın önemini vurguladı.

Güneş patlamaları, gezegenimizin etrafındaki dış atmosferi ısıtıp genişlettiğinden ötürü, küresel teknolojiye zarar verebilir. Bu da, uydu sinyallerinin şişmiş atmosfere ulaşma isteği dolayısıyla internet servislerinin, GPS navigasyonlarının ve uydu televizyonlarının ve cep telefonu sinyallerinin azalacağı anlamına gelir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!