SON DAKİKA

Naim Süleymanoğlu'nun en ağır yükü

Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu, karaciğer yetmezliği nedeniyle yaşam mücadelesi veriyor.

Bu haber 27 Eylül 2017 - 20:13 'de eklendi.
Abone ol

Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu, karaciğer yetmezliği nedeniyle yaşam mücadelesi veriyor.

Türkiye’nin “cep herkülü” Naim Süleymanoğlu (50), Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutuluyor. Süleymanoğlu’nun sağlık durumu kritik ancak şuuru kısmen açık. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da danışmanı Hamza Yerlikaya aracılığıyla Süleymanoğlu’nun sağlık durumunu yakından takip ediyor.
Süleymanoğlu’nun sağlık durumuyla ilgili olarak dün bir açıklama yapan hastanenin başhekimi Mehmet Emin Güneş, “Kronik karaciğer yetmezliği tanısıyla, bilinci kapalı bir şekilde geldi, yoğun bakıma aldık. Bize geldiğinde bilinç durumu kapalıydı. Karaciğer yetmezliğine bağlı olarak karaciğer enzimlerinde yükseklik vardı. İdrar çıkışı alınmıyordu hastamızın. Dün sabah itibariyle sevindirici bir gelişme olarak şuuru kısmen açıldı, sorulan sorulara cevap vermekte, nerede olduğunu biliyor, bu bizim için sevindirici” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın sürekli arayarak bilgi istediğini belirten Güneş, bir soru üzerine “Eğer bir organ nakli gerekiyorsa bununla ilgili biz ön çalışmalarımızı başlattık” diye konuştu. Güneş, ailesinden naklin yapılma şansının olup olmadığı yönündeki bir soruya da “Donör uygunluğu için aile çok önemli değil, her hangi bir donör de olabilir. Burada hastanın genel durumu bize yol gösterecek. Uygun donör bulunduğu anda da gerekli çalışmalar yapılacaktır” yanıtı verdi.

6 AYDIR TEDAVİ GÖRÜYORDU
Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu da ağabeyinde gözle görülür bir düzelme olduğunu belirterek “Son 6 aydır tedavi görüyor. 1 ayını hastanede yattı. 15 gün önce taburcu oldu. Beraber kalıyorduk. Durumunda kötüleşme olunca pazar akşamı hastaneye getirdim. İlk getirdiğimiz an ile şu anki durumu arasında bir fark var. Bilinci kapalı halde getirmiştim ama şu an konuşmaya başladı. Söylediklerimizi anlayıp cevap veriyor. Doktorların kontrolünde organ nakli dahil bütün seçenekler konuşuluyor” dedi.

NAKİL İÇİN TOPARLANMALI
Arkadaşı ve doktoru Adnan Bağrıaçık: Naim’in acil karaciğer nakli olması lazım. Aksi durumda günleri sayılı, hayatını kaybedebilir. Sinan Şamil Sam süreci gibi bir süreç yaşıyoruz. Zaman çok kısıtlı.
Eski milli halterci Halil Mutlu: Tek beklentimiz Naim ağabeyimizin nakli kabul edebilecek kadar toparlanması. Organ bağışını, her gün gündemimizde tutmalı ve bu konuya daha duyarlı olmalıyız.

CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ
Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi “Gastroenteroloji” Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Aliye Soylu, Süleymanoğlu’nun durumu hakkında şu bilgiyi verdi: 6 ay önce Gastroenteroloji’de tedaviye başladı. Süleymanoğlu’nun vücuduna göre kilosu fazlaydı. Şekeri vardı. Zamanında karaciğere çok yüklenme olduğu için maalesef bu durum ortaya çıktı. Organ nakli için gerekli prosedürlerin tamamlanması lazım. Cumhurbaşkanımızın danışmanı Hamza Yerlikaya aradı. Cumhurbaşkanımızın durumu yakından takip ettiğini söyledi. Kendileri “Ne gerekiyorsa yapılsın” diye talimat vermişler.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CEP HERKÜLÜ
Naim Süleymanoğlu, ilk dünya rekorunu kırdığında 15 yaşındaydı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi. 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu. 8 kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı. Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak ‘efsane’ oldu. Spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisiydi. 1988’de Time dergisine kapak oldu. 60 kilo koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı. 1988 Seul’de 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazandı. Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcu.1992’de Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

Sabah

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!