Mütekabiliyet Krizi Patlak Verdi! SHGM’nin Kararı Turistik Uçuşları Olumsuz Etkiliyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün uyguladığı ‘mütekabiliyet’ tavrının, Rusya ve BDT ülkelerinden Türkiye’ye dönük turistik uçuşları olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Mütekabiliyet Krizi Patlak Verdi! SHGM’nin Kararı Turistik Uçuşları Olumsuz Etkiliyor
Yayınlama: 18.02.2021
10
A+
A-

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ‘mütekabiliyet’ esaslarını Rusya ve Kazakistan’da agresif bir şekilde kullanmaya başladığı, bunun da uçuşları ve turizm potansiyelini olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Rusya ve Kazakistan’ın bu kriz döneminde charter uçuşlarının kendi hava yolu şirketleri ile yapılmasını istediğini belirten sektör kaynakları, uçuşlardaki yolcuların tamamının da bu ülke vatandaşları olduğuna dikkat çekiyor.

SHGM’nin ise bu durumu kabul etmediği ve mütekabiliyet esaslarını uygulayarak uçuşlara izin verilmediği öğrenildi.

SHGM’nin önceki dönemde turistik uçuşlarla ilgili ‘karşılıklılık’ ilkesini uygulamayarak turizmde yaşanacak kayıpları önlediği belirtilirken, Bahri Kesici’nin emekli olmasının ardından kuruma genel müdür olan Kemal Yükaek’in farklı bir tavır geliştirdiği ifade ediliyor. Yüksek’in tavrının THY’den gelen baskıların sonucu olabileceği yorumu da yapılıyor.

SHGM’nin mütekabiliyet tavrının şu aşamada Mahaçkala, Mineralyne Vodi – Istanbul ve Almaty-Antalya uçuşlarını etkilediği öğrenildi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı