SON DAKİKA

Muğla’nın Başı Termik Santrallerle Dertte

Türkiye’nin tatil cenneti olarak bilinen Muğla’nın başı termik santrallerle dertte. Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan Termik Santralleri’nin bulunduğu kent, ‘termik cehennemi’ olarak adlandırılmaya aday.

Bu haber 29 Ocak 2022 - 0:40 'de eklendi.
Abone ol

Son 20 yılda ormanların yapılaşmaya açılması, su kaynaklarının HES’lerle yok edilmesi, karbon emisyonu ile havanın kirletilmesi Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri haline gelirken; fosil yakıtların en yoğun kullanıldığı kömürlü termik santraller 16 ilde faaliyet göstermeye devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN TERMİK SANTRAL GERÇEĞİ

İktidarın attığı Paris İklim Anlaşması’nın imzalanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın isminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirilmesi gibi adımlar birçok otoriteye göre yalnızca göz boyamak adına yapılan hamleler.

Zira Paris İklim Anlaşması, 2053 yılına kadar sıfır karbon salınımı hedefi anlamına geliyor. Ancak buna rağmen; Türkiye kömür kullanımını sonlandırmak için bir tarih belirlemiş değil. Aksine Türkiye, kömürlü termik santral kapasitesini iki katına çıkarma hedefini sürdürüyor.

EN AZ 200 BİN ERKEN ÖLÜM

Türkiye’de kömür kullanımının sağlık maliyeti üzerine çalışmalar yapan HEAL (Sağlık ve Çevre Birliği)’nin “Kronik Kömür Kirliliği – Kümülatif Sağlık Etkileri Özel Raporu” başlıklı çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Raporda, 55 yılda toplamda 4.8 trilyon lira sağlık masrafına neden olan termik santraller, yaklaşık 200 bin erken ölümün nedeni olarak gösteriliyor. 

‘’KÖMÜRE DAYALI EN BÜYÜK KİRLETİCİLERDEN BİRİ’’

HEAL Türkiye Sağlık ve Enerji Politikaları Kıdemli Danışmanı Funda Gacal, söz konusu raporun sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında termik santrallerinin neden sağlık sorunlarını sıraladı.

”Türkiye’de kömür santralleri on yıllardır iklim değişikliğini körükleyerek, havayı kirletiyor” diyen Gacal, ”Bu da erken ölümlere, astım, kronik bronşit veya kalp hastalığı gibi vakaların artmasına ve mevcut vakaların kötüleşmesine yol açarak sağlık yükü yaratıyor. Kömüre dayalı elektrik üretimi, karbondioksit ve hava kirletici emisyonlara neden olarak en büyük kirleticilerden biri” ifadelerini kullandı. 

TATİL CENNETİ Mİ TERMİK CEHENNEMİ Mİ?

Sağlık ve Çevre Birliği’nin yayınladığı rapora göre, Türkiye’de kömür kirliliğinin en yüksek olduğu il tatil cenneti olarak adlandırılan Muğla.

AKP’li yıllarda özelleştirilen Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri’nin bulunduğu kentte egemen rüzgar sistemi kuzeyden esiyor. Bu nedenle hava kirliliği Datça’ya Girit’e hatta Mısır kıyılarına kadar ulaşabiliyor.

Muğla Çevre Platformu Medya Ekibi Gönüllüsü Aydın Bodur, platformun uzun süredir termik santrallere karşı mücadele ettiğini belirterek; santralin hem ülkeye hem de dünyaya olumsuz etkilerini, ‘’Termik santrallerin hem kente hem ülkeye hem de tüm dünyaya Termik santraller iklimi değiştiriyor. Termik santrallerine karşı çıkmayan bir doğa dostu olamaz. Eğer doğayı, iklimi, diğer türleri, insanları düşünüyorsan en temel karşı çıkacağın nesne fosil yakıtların kullanılması. Fosil yakıtların tüketildiği en önemli kalem kömürlü termik santraller.

Dünyada artık iklim konusunda bir şeyler yapmak isteyen ülkeler, termik santrallerden vazgeçiyorlar. En temel gerekçesi ise yaşanmaz kılması. Bizim karbon salınımını en az indirmemiz gerekiyor. Bunu söylüyorsak; termik santrallerine karşı olmamız gerekiyor.

Burada egemen rüzgar sistemi kuzeyden esen rüzgar sistemidir. Kemerköy Santrali’nin kirliliği Datça’yı vurur. Girit’e kadar Mısır kıyılarına kadar. Türkiye’de Greenpeace’in yaptığı ölçümlerden biridir: karbon salınımı Türkiye ortalamasının en üstünde olan ildir’’ ifadeleri ile aktarıyor.

’BODRUM’UN SU SIKINTISI SANTRALER KAPATILARAK ÇÖZÜLEBİLİR’’

Muğla’daki üç büyük termik santral sadece havaya değil su kaynaklarına da zarar veriyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Konuya ilişkin bilgisine başvurduğumuz MUÇEP’ten Aydın Bodur, Bodrum’da yaşanan su sıkıntısının çözümü için planlanan Bodrum Barajı’nın birçok tarım arazini yok edeceğini ancak termik santrallerinin kapanması durumunda ilçenin su ihtiyacının fazlasıyla karşılanabileceğini de belirtti.

‘’Şu an Bodrum Barajı yapılması planlanıyor Milas’ta. Bir sürü köylü yerinden edinecek, ekim biçim alanı yok edilecek’’ diyen Bodur, ‘’Şu an ihtiyaç olarak sunulan suyu tüketenler Bodrumlular. Yapılacak Milas barajında kullanılacak su üç termik santralin kullandığı sudan daha az. Eğer bu üç termik santrali kapatırsak su ihtiyacını karşılarız. ’’ ifadelerini kullandı.

‘’ÖLÜM ÇUKURLARI’’

Termik Santrallerin ‘zararları’ saymakla bitmiyor.

Muğla Çevre Platformu Gönüllüsü Aydın Bodur, Yatağan Termik için açılan ölüm çukurlarını örnek göstererek; cülüf yani atıkların bölgeye verdiği zararları da şöyle ifade etti: ‘’Yatağan Termik Santrali’nin arkasında kömür çıkarılır, aşağıya kadar iner. Oraya ‘ölüm çukur’ derler. Turkuvaz bir su vardır, çok güzel görünür ama tek bir canlı yaşayamaz. Cürüfleri oraya saklarlar; o cürüfler onlarca yıl boyunca bozulmayacaklar, yok olmayacaklar. ‘’

ÜÇ SANTRALİN SAĞLIK MALİYETİ 1.48 TRİLYON TÜRK LİRASI

Faaliyetleri devam eden üç kömürlü termik santralin neden olduğu sağlık sorunlarının ekonomik maliyeti ise 1.48 trilyon Türk lirası. Bu da tüm Türkiye’deki termik santrallerin sağlık maliyetinin yaklaşık üçte birine denk geliyor.

‘TERMİK SANTRALLER KAPATILSIN’ KAMPANYASI BAŞLATILACAK

Hava kirliliği, su kaynaklarının yok edilmesi, ölüm çukurları…

Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri, ‘tatil cenneti’ Muğla’yı ‘termik cehennemi’ne çevirirken; bölgedeki yurttaşların, akademisyenlerin ve köylülerin termik santrale karşı mücadeleyi büyüteceği de MUÇEP tarafından belirtiliyor.

Önümüzdeki günlerde MUÇEP öncülüğünde bu üç büyük kömürlü termik santralin kapatılması için bir kampanya başlatılacağı platform yetkilileri tarafından ifade ediliyor.

KAYNAK:GERÇEKGÜNDEM

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!