SON DAKİKA

Muğla’da 12 Günde 48 Orman Yangını Çıktı

Muğla’da yağmur nedeniyle düşene yıldırımlar nedeniyle 12 günde 48 orman yangını çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak “Bu yangınlar ekiplerimiz tarafından hızlı bir şekilde müdahale edilerek büyümeden söndürüldü” diye konuştu.

Bu haber 22 Haziran 2021 - 20:53 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada geçen yıllara göre yıldırımlardan kaynaklanan yangınlarda önemli bir artış olduğu ve yaz yağmurları ile birlikte 12 günde 48 adet yıldırım yangını meydana geldi.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Muğla ve Aydın illerinde 22 Haziran itibariyle toplam 169 adet orman yangını meydana geldiği ve bu yangınların 56 adedini yıldırım yangınları oluştururken, bu yıldırım yangınlarının 48 adedi de gök gürültülü sağanak yağışların yaşandığı 9-21 Haziran tarihleri arsındaki 12 günde meydana geldiği açıklandı.

‘329 ADET ORMAN YANGINININ 82 ADEDİ YILDIIRM KAYNAKLI’ 

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, yıldırım yangınlarının yaz yağmurlarıyla birlikte sayılarının arttığını belirterek, “Bölge Müdürlüğümüz yıllık yangın verilerine baktığımızda yıldırım yangınları toplam orman yangınları sayısının yüzde 25-30 luk bölümünü oluşturuyor. 2020 yılında çıkan 329 adet orman yangınının 82 adedi yıldırım kaynaklı meydana geldi.

Bu yıl ise 22 Haziran tarihi itibariyle bölge müdürlüğümüzde meydana gelen 169 adet ormanının 56’sını yıldırım yangınları oluşturuyor. Bu yangınlar ekiplerimiz tarafından hızlı bir şekilde müdahale edilerek büyümeden söndürüldü” dedi.

Atatürk'ün Katilleri

Yaprak, tek bir ağaçta yada küçük bir alanda etkili olan yıldırım yangınları söndürme ekipleri tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Yangın işçilerinin çektiği fotoğrafta düşen yıldırım sonucu ağaçların gövdesinde oluşan alev topu net bir şekilde görüldü. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!