SON DAKİKA

MOSKOVA’DAKİ TÜRKİYE FESTİVALİ SONA ERDİ

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Krasnaya Presnya parkında 14-16 Haziran tarihlerinde Türkiye Festivali’nin Koordinatörü Zelimhan Zarmayev, festivale katılan insanların Türkiye’ye gitmiş gibi hissettiğini, sosyal medya paylaşımlarında “Siz Türkiye’ye gitmezseniz, o size gelir” ifadelerini paylaştığını ifade etti.

Bu haber 17 Haziran 2019 - 12:56 'de eklendi.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Krasnaya Presnya parkında 14-16 Haziran tarihlerinde Türkiye Festivali gerçekleşti. Üç günlük festival boyunca park adeta ülkenin en önemli turistik yapılarının bulunduğu minyatür bir Türkiye haline geldi. Türkiye’nin geleneksel zanaat ve el sanatları, gelenekleri ve önde gelen turistik mekânları tanıtıldı. Festival sırasında ziyaretçilerden her biri dilediği uğraşları deneyimledi, Türk mutfağının lezzetlerini tattı, ünlü sanatçıların performanslarını dinledi, zanaat köyünü gezdi, Türkçe derslerine ve başka tematik derslere katıldı, balonda fotoğraf çektirdi, yağlı güreş izledi ve ‘Kapalı Çarşı’dan otantik eşyalar ve hediyeler satın aldı. Katılımcılar ayrıca 100 Türkiye tatili fırsatından birini kazanma imkânı buldu.

‘TÜRK MUTFAĞINI TANITMAYA ÇALIŞTIK’

Festivalin Koordinatörü Zelimhan Zarmayev, Sputnik’e yaptığı açıklamada bu yıl organizatörlerin festivali daha dolu hale getirmek için çabaladığını söyledi. Zarmayev “Festival bu yıl Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm yılı çerçevesinde gerçekleştirildi. Bu nedenle kültürel ve görsel açıdan daha dolu bir etkinlik yapmak, Türk mutfağını mümkün olduğu kadar geniş yelpazede tanıtmak istedik. Zira Türk yemeklerinin tamamını sunmamız çok zor” dedi. Festivalin ilk gününde yağmura rağmen çok sayıda kişinin geldiğini belirten Zarmayev, ziyaretçi sayısının diğer iki günde önceki festivallerdekini aştığını ifade etti.

‘İNSANLAR TÜRKİYE’YE GİTMİŞ GİBİ HİSSEDİYOR’

Zarmayev şunları söyledi: “Sosyal medyadaki paylaşımları görüyor, bazı ziyaretçilerle konuşuyoruz. Herkes festivali çok beğeniyor, herkes memnun. Zira Türkiye’ye yönelik bir sempati var. Burada, Moskova’nın merkezinde imkânlarımız dahilinde minyatür bir Türkiye oluşturmaya çalıştık, umarım başardık da. Böyle bir festivalin organizasyonunda yer almaktan mutluyuz. Sosyal medyada insanların paylaşımlarında hep ‘Siz Türkiye’ye gitmezseniz, o size gelir’ sözü var. Festivale gelenlerde doğrudan bir Türkiye’ye gitmiş olma hissi oluşuyor ve bu bizi elbette mutlu ediyor.”

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!