SON DAKİKA

Milyonlar Harcanan 49 Bin Metrekarelik Karantina Tesisleri Çürümeye Terk Edildi

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz’da 49 bin metrekare alan üzerine kurulan Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri’nin 20 yıldır hiç kullanılmayarak, “çürümeye terk edildiğini” açıkladı. Güzelmansur, “36 yıl önce salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tüm ihtiyaçlar düşünülerek inşa edilmişti, ama 2001 yılından beri kullanılmadığı için binalar çürüdü” dedi.

Bu haber 10 Mayıs 2021 - 18:31 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP’li Mehmet Güzelmansur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Arsuz’daki Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri’ni gündeme getirdi.

“MALZEMELERİ VE DEMİRBAŞLARI ÇALINDI”

Kamunun parasından milyonlarca lira harcanarak yapılan tesislerin hiç kullanılmadığını belirten Güzelmansur, “Yıllar önce olası salgın hastalıklarda kullanılmak üzere milyonlarca lira harcanarak yapılan bu karantina tesisindeki binaların çatı, duvar ve zeminlerinde çatlaklar var, camları ve kapıları kırık, herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadığı için tesisat malzemeleri ve demirbaşları çalındı” dedi.

“YOK YOK”

Güzelmansur’un önergesinde verdiği bilgiye göre; Arsuz’da denize sıfır bir yerde, 49 bin metrekare alanda kurulan İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi’nde 113 süit oda, lojmanlar, 500 kişi kapasiteli restoran, mutfak ve konferans salonu, simultane tercüme kabinleri, çamaşırhane, ısıtma-soğutma sistemleri, jeneratör, arıtma tesisi, içme suyu isale hattı ve mendirek bulunuyor. “Kısacası yok yok” diyen Güzelmansur, şunları ifade etti:

“36 yıl önce salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tüm ihtiyaçlar düşünülerek inşa edilmişti, ama 2001 yılından beri kullanılmadığı için binalar çürüdü, hırsızların mekânı oldu. Tam bu noktada şunu hatırlamak lazım: Bu karantina merkezi kullanılmayarak çürümeye ve talana terk edilirken, salgında yurt dışından gelenleri karantinaya alabilmek için, yer yokluğundan, sabaha karşı yurtlar boşaltılmış, öğrenciler valizleriyle sokakta kalmıştı.”

Atatürk'ün Katilleri

“SAYIŞTAY KAMU ZARARINA DİKKAT ÇEKİYOR”

CHP’li Güzelmansur akla, mantığa, vicdana aykırı bir şekilde çürümeye terk edilen karantina tesisinin Sayıştay Raporu’nda da yer aldığını aktardı. Güzelmansur “Sayıştay Başkanlığı’nın, 2019 yılı Türk Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Denetim Raporu’nda, İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi değerli bir kamu kaynağı olarak nitelenerek bu taşınmazın atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararına dikkat çekiliyor” dedi.

Güzelmansur, önergesinde Sağlık Bakanı Koca’ya; bu değerli kamu yatırımının çürümeye terk edilmesinin sebebini, karantina merkezinin atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararının miktarını ve tesisin bakım-onarımının yaptırılarak amacına uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağını sordu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!