SON DAKİKA

MİLYONLAR AKIN ETTİ

Yurdun dört bir yanını al bayraklarla donatan gençlerin Ankara’daki adresi Anıtkabir, İstanbul’da Dolmabahçe, İzmir’de ise Kıbrıs Şehitleri Caddesi oldu.

Bu haber 11 Kasım 2018 - 12:00 'de eklendi.

Sabah erken saatlerde Ankara’daki Anadolu Meydanı’nda buluşan gençler sık sık, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “10 Kasım yas değil mücadele günüdür” ve “Ne mutlu Türküm diyene” sloganlarını attı. Ankara’da Anadolu Meydanı’nda toplanan TGB’liler üzerinde, “Yasta değil ayaktayız, 10 Kasım yas değil mücadele günüdür” yazılı pankart açtı ve İzmir Marşı’nı haykırarak Anıtkabir’e yürüdü. Yürüyüşe Türkiye Liseliler Birliği, Vatan Partisi, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve birçok vatandaş da destek verdi.

‘EMPERYALİZMLE SAVAŞTIKÇA…’

Anıtkabir’in Tandoğan girişi önünde bir açıklama yapan Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Yıldırım Gençer, Türkiye’nin yaşadığı bütün zorluklardan Atatürk programıyla çıkılacağının altını çizdi. Gençer şöyle konuştui:

“Mustafa Kemal’in fikirleri, aslında bugün en canlı haliyle yaşamaktadır. Onun koyduğu program Türk milletinin önünü aydınlatmaktadır. Türk milleti emperyalizmle savaştıkça Mustafa Kemal Atatürk’ü daha iyi keşfetmektedir. Savaş cephesinde Atatürk’ün fikirlerine ihtiyaç hissediyoruz. Türkiye, ekonomik dar boğazda Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerine ihtiyaç duyuyor. Türk gençliği bu gelecek kaygılarıyla Atatürk’ün programına ihtiyaç duyuyor. Türk gençliği 29 Ekim’de olduğu gibi 10 Kasım’da da Atatürk’ün huzuruna çıkacak ve irade beyanını tekrar edecek.”

Türk gençliği dayatmalara, kimliksizleştirmelere karşı Andımızı, Cumhuriyetin milli değerlerini en gür şekilde savunacaktı… Gençer’in konuşmasının ardından gençler hep bir ağızdan Andımızı okudu. Gençlere etraftan geçen vatandaşlar da alkış ve ıslıklarla destek verdi.

‘ATATÜRK TEŞKİLATÇIYDI’

Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Aykut Diş de burada bir konuşma yaptı. Atatürk’ün teşkilatçılığına vurgu yapan Diş şunları ifade etti: “Atatürk bir devlet adamı, dava insanı ve en önemlisi teşkilatçıydı. Atatürk’ün teşkilatçılığı sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu. 48 adam Dolmabahçe’den Bandırma Vapuru’na bindi, 28 adam Erzurum’da kongre topladı, 34 kişi Sivas’ta Cumhuriyetin temellerini attı ve onca azınlık, Ankara Polatlı’dan düşmanı sürdü. Bugün Atatürk’ün teşkilatçı ruhu Vatan Partisi’nde yaşıyor. Partimizin pankartını açmaktan hiçbir yerde geri adım atmayacağız. Bugün Ege’de, Akdeniz’de Türk devletinin varlığına karşı eylemlerde bulunuluyor. O eylemleri geçmiş yıllarda sokaklarımızda patlayan bombalarda gördük. Polisimizi, askerimizi hedef alan hain eylemlerde gördük. Ama o eylemler püskürtüldü.”

Anıtkabir’e çıkan tüm yollar insan seli

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yılında tüm Türkiye’de hayat durdu. Saat 9’u 5 geçe yurdun dört bir yanında vatandaşlar sokaklara döküldü, Ata’ya saygı nöbetleri tutuldu.

Sabahın erken saatlerinde resmi törenlerin sona ermesinin ardından milyonlar Anıtkabir’e akın etti. Ankara’da Anıtkabir’e çıkan tüm yollar insan seliydi. Ellerinde Türk bayraklarıyla sıraya giren vatandaşlar Anıtkabir’e girmek için saatlerce bekledi. Anıtkabir’e çıkan Tandoğan ve Maltepe girişlerinde uzun kuyruklar oluştu. Anıtkabir’in içi de hınca hınç doluydu. İçeride insan selinin oluşması nedeniyle zaman zaman Anıtkabir kapısında girişler durduruldu. Uzun kuyruklar ve izdiham, vatandaşları Atası’na gitmekten alıkoymadı. Saatlerce bekleyen vatandaşlar, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attı, Andımız, Anıtkabir’in avlusunda defalarca okundu.

Dolmabahçe’de uzun kuyruk

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı’na binler akın etti. Saat dokuzu beş geçe sirenler çaldı, vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Yatağın başında nöbet tutan tören mangasındaki polislerin duygu dolu anları fotoğraf karelerine yansıdı. Heyecanı en çok hissedenler, Dolmahçe’ye ilk defa girecek olan çocuklar oldu. Vatandaşlar, hep bir ağızdan Andımız’ı okudu. Atatürk’ün odasına girmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Atatürk’ün yatağına karanfiller bırakıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!