SON DAKİKA

Milas’ta Alevler Kemerköy Termik Santrali’ne Sıçradı! 10 Yerleşim Yeri Tahliye Ediliyor

Çökertme yangınında, itfaiyenin yoğun çabalarıyla termik santrale girmeden durdurulan yangın yeniden büyüdü. Yangının kuvveti rüzgarın da etkisiyle artarak termik santrale ulaştı. Santral şu an tamamen boşaltılıyor. Bunun yanı sıra Ören Karakol Komutanı’ndan alınan bilgiye göre Ören’in de içinde olduğu 10 yerleşim yerinde tahliye kararı çıkarıldı.

Bu haber 05 Ağustos 2021 - 1:54 'de eklendi.
Abone ol

Milas’ta devam eden orman yangını termik santrale sıçradı. Saat 21.00 sıralarında termik santralin elektrik iletim tellerinden de kıvılcımlar çıkarken, terminalin alarmı çalmaya başladı.

Bu arada patlamaların da yaşandığı bölgede elektrikler kesildi. Güvenlik gerekçesi ile insanların bölgeden uzaklaştığı Milas’taki santralde durum ciddiyetini koruyor.

Bölgedeki yangını günlerdir sosyal medya hesabından paylaşarak yetkililerden havadan yardım isteyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yangının termik santrale girdiğini duyurdu.

Milas Belediye Başkanı Tokat, “Alevler termik santrale girdi… Santral şu an tamamen boşaltılıyor ve şimdi sirenler çalıyor” ifadesini kullandı.

HİDROJEN TANKLARI TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

Bölgede bulanan ekipler, yangını söndürmek için yoğun mücadele veriyor. Öte yandan yangının sıçraması ihtimaline karşı termik santralin çevresinde hendeklerin kazıldığı ve hidrojen tanklarının tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirdi.

40 BİN TON KÖMÜR OLDUĞU İDDİASI

Termik santralin içinde 40 bin ton kömür olduğu iddiası tedirginlik yarattı. Uzmanların bu kömürün bir anda yanması halinde çevre ve insan sağlığı açısından çok ciddi olumsuz sonuçlarının olacağını söylüyor. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

10 YERLEŞİM YERİ BOŞALTILIYOR

Muğla Valiliği kararıyla Ören de boşaltılıyor. AFAD kampında kalan insanlar araçlarla iskeleye getirildi. Jandarma insanların evlerini tahliye etmesi konusunda uyarıyor.

Ören Karakol Komutanı’ndan alınan bilgiye göre tahliye kararı çıkan yerleşim yerleri 10’a yükseldi.

Tahliye kararı çıkan yerleşim yerleri;

*Ören
*Alatepe
*Kultak
*Pinar
*Çamlıca
*Bayır
*Fesleğen
*Demirciler
*Bağdamları 
*Karacaağaç

ERDOĞAN’DAN SANTRAL AÇIKLAMASI

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV – A Haber ortak canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Yangında 8. gün, bütün şiddetiyle devam ediyor. Yangının bu şekilde devam edişi, otellerde kalanların tahliye edilmesini gerçekleştirdik. Denizden ve karadan çalışmaları gerçekleştirdik. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yangınlar yaşandı. Bunda siyasete yer olmamalı. Şu an 15 noktada yangın devam ediyor. Çalışmalar da sürüyor. Örneğin burada şu anda önemli iş insanlarından birkaçının sahibi olduğu termik santral var. Bu termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya. Uçak ve helikopterler söndürme çalışması yaptı. 3 bakanımız ayrıca ordalar. Söndürebilmek için aşırı rüzgar söz konusu olmasa kolay olacak.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!