SON DAKİKA

MİCROSOFT: WİNDOWS 10 GÜNCELLEMESİNİ LÜTFEN YÜKLEMEYİN

ABD’li yazılım şirketin Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre şirket Windows 10 için piyasaya sürdüğü Ekim 2018 güncellemesinde sıkıntılı bir durumla karşı kaşıya kaldı. Bunun üzerine ise Ekim güncellemesi geri çekildi.

Bu haber 08 Ekim 2018 - 20:13 'de eklendi. 77

Daha iyi bir kullanım için dolaşıma sokulan Windows 10 güncellemesi bilgisayara kurulduğu anda veri kaybına yol açtı. Daha sonra ise söz konusu güncelleme paketine tepkiler adeta çığ gibi büyüdü. Şirket ise güncellemeyi geri çekerek kullanıcıların verilerinin silinmesine yol açması sonrası soruşturma başlattı.

Hatanın neden kaynaklandığının tespit edilmeye çalışıldığını belirten Microsoft güncellemeyi de rafa kaldırdı.

GÜNCELLEME NELERE YOL AÇTI?

Kullanımı iyileştirmek için yapılan güncelleme, kurulan bilgisayarda veri kaybına yol açtı. 2 Ekim’de yayımlanan güncelleme milyonlarca kişinin verilerinin silinmesi sonrası oldukça şikâyet aldı.

VERİLER SİLİNDİ Mİ ÇALINDI MI?

Kullanılan bilgisayarların tamamen takip altında olduğunun bilinmesi yanında söz konusu güncellemeyle verilerin silindiği mi yoksa çalındığı mı kafaları karıştırmaya başladı. Bu kafa karışıklığı halen etkisini korurken Microsoft’un resmi blog’undan şu açıklama yapıldı:

“Güncellemeden sonra bazı dosyaları eksik olan kullanıcıların raporlarını araştırırken tüm kullanıcılar için Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi’nin (sürüm 1809) kullanıma sunulmasını durdurduk.”

NET UYARI: LÜTFEN GÜNCELLEMEYİN

Önceden indirilen güncellemenin yüklenmediyse o şekilde kalmasına dikkat çeken şirket şöyle bir uyarı yaptı:

“Windows 10 Ekim 2018 Güncelleme dosyalarını ‘manuel’ olarak yüklediyseniz, lütfen yeni bir güncelleme gelene kadar sisteminizi güncellemeyin.”

GÜNCELLEMEDEN ETKİLENEN PLATFORMLAR

Şirketin açıklamasında güncellemenin etkilediği platformlar şunlar olarak kayda geçti:

Windows 10 (versiyon 1809), Windows Server (versiyon 1809), Windows 10 IoT Core (versiyon 1809), Windows 10 Enterprise LTSC 2019, Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2019, Windows Server 2019.

MAĞDURİYETİN GİDERİLECEĞİ MERAK KONUSU

Öte yandan şirket silinme mağduriyeti yaşayan kullanıcıların sorunlarının çözülüp çözülmeyeceğine ilişkin bir bilgi vermedi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın