SON DAKİKA

METEOROLOJİ EDİTÖRÜ SÜRMELİ: ‘DONMUŞ UYUYAN CANLILAR UYANACAK’

CNN Türk canlı yayınında konuşan meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli, eriyen buzullarla birlikte on binlerce yıldır donuk topraklarda kalan virüs, bakteri ve mikropların dünyaya yayılacağı uyarısında bulundu. Küresel ısınma nedeniyle erimenin hızlandığına dikkat çeken Sürmeli, 2090’da erimesi beklenen buzulların şimdiden erimeye başladığını vurguladı.

Bu haber 04 Haziran 2020 - 22:56 'de eklendi.

CNN Türk’ün meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli canlı yayında buzulların erimesiyle ortaya çıkacak ve insanoğlunun çok yabancı olduğu virüs ve bakterilere dikkat çekti.

Küresel ısınma nedeniyle Sibirya’da buzulların hızla eridiğini ifade eden Sürmeli, eriyen buzullarla birlikte on binlerce yıldır, donuk toprakların altında yatan virüs, bakteri ve mikropların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

Sürmeli’nin açıklamaları şu şekilde:

“Sibirya normalinin 30 derece üzerini gördü. Rusya’nın kuzeyindeki donuk topraklar. 2090 yılında çözünmeye başlaması beklenen bu topraklar şimdiden çözünmeye başladı. 2030-35’lerde iyice çözünmesi bekleniyor.

Donuk toprakların çözünmesi demek ne demek? Duymak istemeyeceğimiz şeyler… On binlerce yıldır o donuk toprakların altında yatan virüslerin, bakterilerin, mikropların ortaya çıkması demek. Bizim dedelerimizin, dedelerinin, dedesinin, dedesinin… 2020’nin Ocak ile Nisan ayı ortalaması bu tablo. Sibirya ve arkasındaki donuk topraklar müthiş bir hızla eriyor. Tabi yalnızca virüs, mikrop, bakteriler oradan açığa çıkmıyor. Karbondioksit çıkıyor, civa çıkıyor ve bu besin zincirine karışıyor bir dolu sıkıntısı var.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!