SON DAKİKA

Merkel’in yardımcısı Altmaier: Alman partileri üç hafta içinde

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in en etkili yardımcısı Peter Altmaier, siyasi partilere çağrı yaparak üç hafta içinde

Bu haber 21 Kasım 2017 - 17:15 'de eklendi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in en etkili yardımcısı Peter Altmaier, siyasi partilere çağrı yaparak üç hafta içinde istikrarlı bir hükümet kurarak ülkeyi siyasi krizden çıkarmalarını istedi.

Merkel’in lideri olduğu muhafazakar blok, iş dünyasını destekleyen Hür Demokratlar (FDP) ve çevreci Yeşiller Partisi arasındaki üçlü koalisyon görüşmelerinin dağılması Almanya’yı siyasi belirsizliğe soktu ve seçimlerin yenilenmesi ihtimalini güçlendirdi.

Başbakanlık yetkilisi ve maliye bakan vekili olan Altmaier, ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Önümüzdeki üç hafta içinde seçim sonuçlarına göre istikrarlı bir hükümet olup olamayacağı konusunu açıklığa kavuşturmalıyız.”

Sputnik’in haberine göre, Altmaier iktidar yetkisinin muhafazakar partilerde olduğunu ve tüm siyasi partilerin Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in çağrısına uyarak sorumluluk içinde bir hükümet kurmak üzere bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi.

‘SDP taşıdığı sorumlulukları tekrar düşünmeli’

Altmaier, “Biz bu ülkeye istikrarlı ve güvenilir bir hükümet sunma sorumluluğumuzu kabul ediyoruz… Nasıl ‘Made in Germany’ deniyorsa, istikrarlı ve güvenilir hükümetlere sahip olmakla da tanınıyoruz” dedi.

Altmaier, Merkel ile dört yıl koalisyon yaptıkları için son seçimlerde destek kaybeden ve bu nedenle hükümete girmeyeceğini açıklayan Sosyal Demokrat Parti (SPD) için de, “SPD’ye taşıdığı sorumlulukları yeniden düşünmesi için bir fırsat vermeliyiz” diye devam etti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!