SON DAKİKA

Merkel: Gümrük Birliği blokajı sürecek

Almanya Şansölyesi Merkel, düzenlediği basın toplantısında Berlin-Ankara ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Merkel, son

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 14:49 'de eklendi. 98

Alman hükümetinin Berlin’deki geleneksel yazlık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Türkiye ile ilgili 20 Temmuz’da ilan edilen politika değişikliği ile ilgili açıklamalar yaptı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Türkiye ile ilişkilerde “çok karmaşık” bir dönem yaşandığını belirten Merkel, Türkiye’de Alman vatandaşlarının “gerekçesiz” bir şekilde tutuklu bulunduğuna dikkat çekerek serbest bırakılmalarını talep etti.

“Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması nedeniyle ilişkilerin yeniden yapılandırılmasının maalesef gerekli hale geldiğini” belirten Merkel, “Bunun maalesef Türkiye ile ekonomik ilişkilere de etkisi var. Bundan dolayı üzgünüm ama bu gerekliydi” dedi. Merkel, ilişkilerin iyileşmesinin hukuk devleti ilkelerine riayet edilmesiyle mümkün olabileceğini ve şu an Türkiye’de bu yönde bir gelişme görmediklerini de sözlerine ekledi.

Üç milyar euro” eleştirisine yanıt

Merkel, mülteci mutabakatı çerçevesinde AB’nin yükümlülüklerini yerine getirmediği yönünde Türk tarafının suçlamasını da reddederek vadedilen 3 milyar euronun büyük bölümünün projelere bağlandığını ve bu projelerin bir bölümünün henüz hayata geçirilmediğini kaydetti. Türklere yönelik vize serbestisi ile ilgili de konuşan Merkel, Türkiye’nin bu konuda koşulların bir kısmını henüz yerine getirmediğini söyledi.

Merkel: En büyük isteğim Deniz Yücel'in serbest bırakılması Merkel: En büyük isteğim Deniz Yücel’in serbest bırakılması

Gümrük Birliği blokajı sürecek

Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi için görüşmelere başlanmasını mevcut koşullar altında mümkün görmediğini belirten Merkel, “Bunu AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Çarşamba günü Berlin’e yapacağı ziyarette de görüşeceğim. Türkiye’de hukukun üstünlüğü alanındaki gelişmeler yanlış yönde ilerliyor” dedi. Merkel, Gümrük Birliği modernizasyonu görüşmelerinin başlayabilmesi için AB Komisyonu’nun oybirliğiyle karar alması gerektiğine dikkat çekerek “Biz Alman hükümeti olarak önümüzdeki aylarda bu tür bir yetki verebileceğimizi düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

Özoğuza söylenenler ırkçılık

Merkel, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi liste başı adaylarından Alexander Gauland’ın Türk kökenli Alman bakan Aydan Özoğuz’a yönelik ifadeleriyle ilgili de konuştu. Gauland, Alman hükümetinin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz için “Anadolu’ya gönderir bertaraf ederiz” diyerek büyük tepki çekmişti. Merkel, Gauland’ın Özoğuz’a yönelik sözlerinin ırkçı olduğunu ve kesin bir şekilde kınanması gerektiğini vurguladı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın