SON DAKİKA

Mehmet Cengiz, Jetini Fetö Sanığı İşadamı Fettah Tamince’ye Sattı

“Milletin a.. koyacağız” sözleriyle hafızalara kazınan son yılların yıldızı parlayan müteahhiti Mehmet Cengiz, özel jetini FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen işadamı Fettah Tamince’ye sattı.

Bu haber 20 Ocak 2021 - 19:42 'de eklendi.
Abone ol

Cengiz Holding iştiraki Cengiz Havacılık, envanterindeki Falcon 7X özel jeti, Tamince’nin sahip olduğu RIXOS’a sattı.

Cengiz İnşaat’ın liste satış fiyatı 47 milyon dolar olan Falcon 6X değil, 65 milyon dolar olan Gulfstream G650 siparişi verdiği ortaya çıktı.

50 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

Sözcü’de yer alan habere göre Cengiz Havacılık, hava taksi sektörüne 2008 yılında girdi. Cengiz’in ilk uçağı Dassault imalatı Falcon 2000LX oldu. Şirket 2018 yılındauzun menzilli üç motorlu Falcon 7X’i satın aldı.

Dassault tasarımı Falcon 7X tipi iş jeti uzun menzilli, üç motorlu uçak, iş adamlarını performans ve konforu birlikte sunuyor. Mehmet Cengiz’in, Fettah Tamince’ye sattığı TC-CMC tescilli 7X, 23.38 metre uzunluğa ve 26,21 metre kanat açıklığına sahip. 41 ülkede 270’in üzerinde Falcon 7X hizmet veriyor. Geniş kabine sahip uçak standart olarak 14 yolcu kapasiteli. Saatte 953 kilometre hıza çıkabilen Falcon 7X, 15 bin 545 metre irtifadan uçabiliyor. İstanbul’dan kalktığında New York’a, doğuda ise Singapur’a doğrudan uçabiliyor. 7X’in standart donanımlı fiyatı yaklaşık 50 milyon dolar

UÇAK ALDIĞINI İNKAR EDEN MEHMET CENGİZ DAHA PAHALISINI ALMIŞ

Mehmet Cengiz geçtiğimiz günlerde yeni uçak siparişini yalanlamıştı. Ancak sipariş ettiği Falcon 6X’ten vazgeçtiği ve çok daha pahalı olan Gulfstream G650 satınaldığı ortaya çıktı.

6X’in liste fiyatı 46 milyon dolarken, Cengiz’in G650 ER’yi 62 milyon dolara satın aldığı öğrenildi. Uçağın önümüzdeki ay teslim alınacağı, bunun için iki pilotun yurtdışına tip eğitimine gönderildiği gelen bilgiler arasında…

ABD yapımı Gulfstream G650 ER 13 bin kilometrelik menziliyle iş insanlarının dünyanın hemen hemen tüm noktalarına direkt uçuşuna imkan sağlıyor.

BODRUM’DA ORTAK İŞ YAPIYORLAR

Mehmet Cengiz ve Fettah Tamince son olarak Bodrum’da yaptıkları ortaklıkla gündeme gelmişti. Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding ve Rixos Grubunun patronu Fettah Tamince’nin ortakları olduğu Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş’nin Cennet Koyu’nda, 4 adet mendirek yapısı ile 2 adet plaj yapmayı planladığı öğrenildi. Proje alanı kültür varlıkları, tabiat varlıkları, SİT ve koruma alanı içerisinde kalıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Falcon 7x’in yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği oldukça yoğun trafik dikkat çekiyor. Uçağın ağırlıklı olarak Tamince’nin yatırımlarının bulunduğu şehirlere uçtuğu görüldü.

FETTAH TAMİNCE KİMDİR?

17-25 Aralık sonrası FETÖ’cü Zaman Gazetesi’nin yüzde 10’unu satın alan, TUSKON dahil KHK ile kapatılan vakıflara üye olan, Pensilvanya’ya gidip FETÖ ele başı Gülen ile görüşen Fettah Tamince, geçtiğimiz yıllarda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu üyesi olmuştu.

FETÖ soruşturmalarında adı geçen Fettah Tamince, kapatılan sivil toplum örgütlerinden TUSKON’un üyesi, Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi Derneği’nin (AKDİM) sponsoru, Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Sağlık ve Kültür Vakfı (GESAV) mütevelli heyet üyesi ve Tolerans Vakfı’nın kurucusuydu. Tamince FETÖ’den kapatılıp daha sonra açılan Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin de sahibi. Rixos oteller grubunun sahibi iş insanı Fettah Tamince hakkında Antalya’da yürütülen soruşturma geçen yıl savcılık kararlarıyla kapatılmıştı.

OSMAN KAÇMAZ: DELİL SUNDUK AMA…

Fettah Tamince hakkında geçen yıllarda savcılığa suç duyurusunda bulunan emekli hakim ve avukat Osman Kaçmaz Aydınlık’a yaptığı açıklamada FETÖ’yle ilgili birçok delil sunduklarına rağmen dava açılmadığını ifade ederek şunları söylemişti:

“Kör göze parmak sokuyorlar. Kesin olan karar bozulamaz. Soruşturmanın asıl hakimi izne çıktı, yerine bakan hakim kanuna aykırı olarak daha önceki kararı kaldırmak suretiyle şüphelileri akladı. Savcı, başsavcı, hakim; hepsi korkuyor. Tamince’yi Cumhurbaşakanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle savunuyor, Cumhurbaşkanlığı’ndan kimse de çıkıp bir şey demiyor. Fettah Tamince’nin İstanbul’da, Konya’da yine FETÖ’den soruşturması var, Antalya’da kapattılar, bir el var ve koruyor…

Kim bu adam? Savcılar aynen bana ‘Bu adam FETÖ’cü ama 17/25’ten sonra öyle değil’ dedi. Yalnız Tamince’nin 17/25’ten sonra Zaman gazetesi ve Samanyolu TV’nin bağlı bulunduğu Feza Yayıncılığın ortak olduğunu biliyoruz. Ben müşteki olarak ifade verdim, şüpheli olarak göründüğü halde Tamince’nin ifadesini bile almadılar. 100 milyon dolar himmet parasının nereye gittiğini soruyorum. Ben bir vatandaş olarak devletin hakkını korumaya çalışırken Cumhuriyetin Savcılarının görevlerini yapmamaları kanıma dokunuyor. Gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağım.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR