SON DAKİKA

Mehmet Cengiz, Havacılık Şirketi Kurdu

Kamudan aldığı ihalelerle gündeme gelen Mehmet Cengiz, 36.1 milyon TL sermayeli havacılık şirketi kurdu. Kayıtlara göre Cengiz’in şirketi havayolu taşımacılığı yapacak.

Bu haber 04 Ağustos 2022 - 20:37 'de eklendi.
Abone ol

AKP iktidarı sırasında kamudan aldığı ihaleler nedeniyle sıkça tartışma konusu olan Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz, bir sektöre daha girdi. 

Sözcü’de yer alan habere göre Mehmet Cengiz, havacılık şirketi kurdu. Halihazırda, Atatürk Havalimanı’nı kapatma garantisiyle kurulan İGA’nın (İstanbul Havalimanı) iki ortağından biri olan Cengiz’in yeni havayolu şirketini 13 Haziran’da kurduğu öğrenildi.

SERMAYESİ 36 MİLYON 140 BİN 750 TL

Unison havacılık Anonim Şirketi’nin sermayesi 36 milyon 140 bin 750 TL olarak gösterildi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz olurken, Başkan Yardımcısı Ekrem Cengiz, Yönetim Kurulu Üyesi ise Şeref Cengiz oldu. 

Şirketin turistik ve gezi amaçlı havayolu yolcu taşımacılığı ve hava taksi taşımacılığı alanında çalışacağı kayıtlara geçti. 

Ticaret sicil kaydında yeni şirketin iş konusu şöyle özetlendi:  

  • Hava taşımacılığı ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı hatlarda tarifeli yada tarifesiz yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetlerinde bulunmak,
  • Uçak ve Helikopterleri kullanmak suretiyle hava taksi, ambulans hizmetlerinde bulunmak
  • Yurtiçi ve yurtdışı havayolları ile kargo ve posta hizmetleri faaliyetlerinde bulunmak,
  • Charter anlaşmaları yaparak hava yolu ile yolcu taşımak, uçak ve helikopterlerle turistik turlar ve geziler düzenlemek, bu tür gezilere aracılık etmek, bu maksatla hava taşıma filoları kurmak bunları işletmek ya da işlettirmek,

Her nevi uçak ve helikopter ile bunlara ait yedek parça, aksam ve aksesuarlarının ithalini, ihracını ve ticaretini yapmak bunları kiralamak kiraya vermek. ANASÖZLEŞMESİNDE YAZILI OLAN DİĞER İŞLER. 

AKP’nin iktidar olduğu 20 yılda, 21 havayolu şirketi yaşadıkları gerek ekonomik gerek otoriteden kaynaklı sorunlar nedeniyle battı. Bunun son örnekleri Atlasjet ve Onurair oldu. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR