SON DAKİKA

‘Medya, bu sorunları hiçbir darbede yaşamadı’

Medyanın bugün yaşadığı sıkıntıları hiçbir darbe döneminde yaşamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Gazeteciler cezalandırılıyor,

Bu haber 03 Kasım 2017 - 10:05 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin 15 Temmuz’un ardından imza attığı 20 Temmuz sivil darbesinin en çok gazetecileri etkilediğini belirterek, medyanın bugün yaşadığı sıkıntıları hiçbir darbe döneminde yaşamadığını söyledi.

‘Ciddi endişe yaratıyor’
Kılıçdaroğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yöneticilerinin ziyareti sırasında, iktidarın medyaya yönelik kuşatma politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Merkezi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşmede, iktidarın basına yönelik uygulamalarının Türkiye’yi dünya gündemine taşıdığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Ciddi sorunlar var. Gazeteciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Medyaya dönük uygulamalar, Türkiye’yi dünyanın gündemine taşıdı. Bu gelecek açısından ciddi endişe yaratıyor” dedi.

‘Sendikasızlaştırma iktidara yaradı’
Edinilen bilgiye göre, sektördeki sendikasızlaştırmanın basına yönelik baskılarını artıran iktidarın işine geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, ‘20 Temmuz sivil darbesinin en çok medya çalışanlarını’ etkilediğini söyledi.

Hiçbir darbe döneminde medyanın bugün yaşadığı sorunları, sıkıntıları yaşamadığına dikkat çeken CHP Lideri, daha önce de cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar hakkında haberler yapıldığını ve bu nedenle kimsenin hapse atılmadığını vurguladı.

Üç ayrı kanaldan baskı
Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmede özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

»“Gazeteciler özgürce haber yapabilmeliler. Ancak bugün gazeteciler haber yapma, yazı yazma konusunda büyük kaygı taşıyor. Gazetecilerin otosansür uyguladıkları bir süreç yaşanıyor.”

»“Bugün medya dünyasına üç ayrı kanaldan baskı yapılıyor. İlki gazeteciler cezalandırılıyor, ikincisi medya patronları tehdit ediliyor, son olarak da finansal denetimlerle gazetelere ağır cezalar veriliyor. Üç ayrı koldan müdahale ile muhalif basın susturulmak isteniyor.”

Medya da kutuplaştırıldı
»“20 Temmuz’un ardından her kesimde olduğu gibi medya da ayrıştırıldı, kutuplaştırıldı. Yandaş medyaya her türlü destek sağlanırken, iktidarın beğenmediği gazete ve televizyonlara sansür uygulanıyor. Türk Hava Yolları (THY) uçaklarda iktidara yakın gazeteleri dağıtırken muhalif gazetelere yer verilmiyor.”

Konferansa davet
TGS Başkanı Gökhan Durmuş da bu süreçte gazetecilerin yaşadığı sıkıntıları yüksek sesle duyurabilmek amacıyla yapacakları Gazeteciler Konferansı’na, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu davet etti.

***

‘Başkanlarımız yetkiyi Saray’dan almadı’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın talimatı üzerine istifa eden belediye başkanlarına da değindi.
Bursa’nın İnegöl İlçesinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle buluşan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; “Kendilerinin hesabını veremeyecekleri çok şey var ama bizim bu millete hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Ne yapıyorsak milletin gözleri önünde yapıyoruz. Belediye başkanlarına talimatımdır; her kuruşun hesabını belde halkına vereceksiniz ve bizim bütün belediye başkanlarımız bu görevlerini yapıyor. Her şey hükümetin bilgisi ve denetimindedir. Gizlenecek, saklanacak hiçbir şeyimiz yoktur.”

Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı bir kamu görevi yapıyor, yetkiyi halktan alıyor. Bizim belediye başkanlarımız yetkiyi Saraydan almıyorlar. Yetkiyi halktan, milletten alıyorlar, hesabı da millete veriyorlar. Siyaset anlayışımız da budur” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın