SON DAKİKA

Meclis’te yeni dönem ‘yasaklı’ başlayacak

Yeni dönemde muhalefetin sesi daha da kısılacak. Konuşma sürelerinin kısaltılmasının yanı sıra iktidarın dayatmasına karşı

Bu haber 28 Eylül 2017 - 11:07 'de eklendi.

SEBAHAT KARKAOYUN [email protected] @ssenyaprak

‘Tek adam’ rejimini kurumsallaştıran anayasa değişikliğiyle fiilen etkisizleştirilen TBMM’de 1 Ekim’de başlayacak yeni dönemde, muhalefetin sesi ‘yasakçı içtüzük’ yardımıyla daha da kısılacak. Erdoğan’ın talimatıyla son dakikada getirilen içtüzük değişikliğinin kabul edilmesiyle 27 Temmuz’da tatile giren Meclis’te yeni yasama yılı, 1 Ekim Pazar günü düzenlenecek törenle başlayacak.

Meclis tatile girmeden önce AKP-MHP işbirliğiyle kabul edilen yeni içtüzük düzenlemeleri yeni dönemde uygulanmaya başlayacak. Yeni içtüzük, yıllardır muhalefeti hiçe sayarak parmak hesabıyla apar topar yasa yapan AKP’nin işini daha da kolaylaştıracak.

Muhalefetin sesini iyice kısmaya yönelik içtüzük düzenlemesiyle parti gruplarının kendi gündem önerileri üzerindeki konuşma süresi 10 dakikadan 5 dakikaya düşürüldü.

Muhalefetin engelleme yolları da tıkandı
Bunun yanı sıra iktidarın dayatmayla geçirmek istediği yasaların çıkışını geciktirmek isteyen muhalefetin çoğunlukla engelleme yöntemi olarak başvurduğu ‘yeterli sayıda milletvekili bulunup bulunmadığını tespit amacıyla yoklama’ isteme hakkı da yeni dönemde sınırlandırılacak.

Muhalefet, sadece kanunların maddelerine geçilmesi ve tümünün oylanması aşamasında yoklama isteyebilecek. Usul tartışmalarında lehte ve aleyhte en çok ikişer kişiye tanınan 10’ar dakikalık söz hakkı da yeni yasama döneminde 3’er dakika olacak.

Gensoru istenemeyecek
Anayasa değişikliği ile muhalefetin hükümeti denetlemek amacıyla kullandığı en etkili yol olan gensoru açılması uygulaması da kaldırılırken, yeni içtüzük düzenlemesiyle de genel görüşme ve Meclis araştırması önergelerinin özetleri artık Genel Kurul’da okutulmayacak.

Döviz ve pankartla eleştiri yasak
Zaman zaman iktidarın uygulamalarını protesto için görsel malzemeler kullanan muhalefet milletvekilleri yeni dönemde bu yönteme başvururlarsa cezalandırılacak. TBMM’ye döviz, pankart ve benzeri materyali getiren ve kullanan milletvekillerine kınama cezası verilecek.

Bu arada ‘Cumhurbaşkanı, TBMM, TBMM Başkanı, birleşimi yöneten başkanvekili ile Türk milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasa’nın ilk 4 maddesinde çerçevesi çizilen anayasal düzene hakaret eden’ milletvekili hakkında, Meclis’ten geçici çıkarma cezası uygulanacak.

***

İlk icraat müftü nikâhı
İçtüzüğün ‘yasakçı’ düzenlemelerinin damgasını vuracağı Meclis’in yeni dönemdeki ilk icraatı ise anayasa değişikliğinin gerektirdiği uyum yasalarından önce müftülere nikah yetkisi verilmesi olacak. Meclis tatile girmeden hemen önce gündeme getirildiğinde büyük tepki çeken tasarı İçişleri Komisyonu gündeminde bulunuyor.

Müftülere nikâh izni verilmesine yönelik hükmün yanı sıra “Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildiriminin sözlü beyanla yapılmasının” olanaklı hale getirilmesine yönelik düzenlemenin de yer aldığı sakıncalı maddelerle dolu tasarı, kadın örgütlerinin de yakın takibinde. Kadın örgütleri tasarının TBMM’de gündeme alınmasını önlemeye yönelik eylemlerini 1 Ekim’den itibaren artıracak.

TBMM’nin açılmasıyla birlikte bir süredir AKP’lilerin üzerinde çalıştığı uyum yasaları ile anayasa değişikliğinin zorunlu kıldığı içtüzük değişikliği de gündeme gelecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!