SON DAKİKA

‘MEBİM 147’den eğitime 35 milyon dakika mesai

Bu haber 30 Temmuz 2017 - 11:08 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB İletişim Merkezi ‘MEBİM 147’nin yaptığı hizmetleri anlatan ‘Eğitim hayatınız boyunca yanınızdayız’ sloganının yer aldığı tanıtım filmi hazırlandı.

Filmde yer verilen başlıklara göre, ‘MEBİM 147’ eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve diğer vatandaşlardan gelen her türlü bilgi edinme başvurusu, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikayeti, etkin ve hızlı şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Mart 2012’de Erciş’te hizmet vermeye başladı.

Van’da 2011’de meydana gelen depremin ardından sosyal sorumluluk projesi olarak hizmete alınan merkez, bu olayın vatandaşlara yaşattığı travmayı azalttı, depremzedelerin hayata tutunmasına destek oldu.

Bölgede istihdam imkânı sağlayan merkezde, 50’si engelli 180 kişi görevlendirildi. Yüzde 45’i kadın olan merkez çalışanlarının yüzde 85’i depremzedelerden oluştu.

İletişim Merkezi, haftanın 7 günü 24 saat hizmet verdi. Çalışmalarını aralıksız sürdüren merkeze yurt içinden 147, yurt dışından da +90 312 147 11 22 numaralarından ulaşılabiliyor.

Kısa sürede cevap

‘MEBİM 147’ye başvuran vatandaşlara 3 iş günü içinde cevap veriliyor. Merkez çalışanları, 5 yılda vatandaşlardan gelen yaklaşık 10 milyon başvuruyu yanıtladı. Bu sürede vatandaşlara 35 milyon dakikalık hizmet veren ‘MEBİM 147’, bakanlığın merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatları birimlerinin iş yükünü büyük oranda azalttı.

Kurulduğundan bu yana hatta gelen çağrıların yüzde 91’i bilgi edinme, yüzde 3,7’si talep, yüzde 3,6’sı görüş öneri, yüzde 1,7’si ihbar veya şikayet ana başlıklarında gerçekleşti.

Bakanlığın eğitim politikası oluşturma çalışmalarına dahil oluyorlar

Merkezden 5 yılda 540 bin öğretmen, okul idarecisi, aday öğretmen veya öğretmen olmak isteyenler, atama, ilk atama, yer değiştirme, izinler ve personel özlük işlemleri gibi konularda hizmet aldı.

Atatürk'ün Katilleri

Hattı arayarak okula gönderilmediğini belirten 510 öğrencinin ailelerine ulaşılarak, eğitime devamları sağlandı. Ayrıca yaşça örgün eğitim dışına çıkan 11 binden fazla vatandaş, “eğitimin her şartta mümkün olabileceği ve açıköğretim kurumlarına devam edebilecekleri” anlatılarak, eğitim öğretime kazandırıldı.

Vatandaşlardan gelen başvuruların yüzde 95’i ilk kontakta, görüşme sırasında cevaplandırıldı. Başvuruların yüzde 5’i ise mevzuat gereği inceleme, araştırma veya soruşturma gerektirdiğinden ya da görüş ve öneri olarak değerlendirileceğinden, MEB’in merkez ve taşra teşkilatındaki ilgili birimlere iletiliyor.

İletişim Merkezi, vatandaşlardan gelen her türlü talep, görüş ve öneriyi, ilgili birimlere belirli aralıklarla rapor olarak sunuyor. Böylece vatandaşların, bakanlığın strateji ve eğitim politikası oluşturma çalışmalarına dahil olmaları sağlanıyor.

‘MEBİM 147′ ile ilgili tanıtım filmine, bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!