SON DAKİKA

Matbaa Kılıçdaroğlu’nun röportajının olduğu kitabı basmadı

Gazeteci Makbule Cengiz’in CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek hazırladığı ‘Umut Hep Var’ adlı kitabı baskı için matbaaya gönderen Kırmızı Kedi Yayınevi yetkililerine ret yanıtı geldi.

Bu haber 12 Aralık 2017 - 22:48 'de eklendi. 66

Gazeteci Makbule Cengiz’in CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek hazırladığı ‘Umut Hep Var’ adlı kitabı baskı için matbaaya gönderen Kırmızı Kedi Yayınevi yetkililerine ret yanıtı geldi.

Odatv’de yayınlanan e-posta içeriğine göre matbaa yetkilileri, “Siyasi içerikli bastığımız üç-dört kitaptan dolayı defterlerimiz hala inceleniyor” hatırlatması yaparak “Fazla siyasi içerikli olduğu için sıkıntı yaşayabiliriz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiğim nehir söyleşi kitabım “Umut Hep Var” ın matbaadan gelmesini beklerken, sansür geldi! Ama buna elbette boyun eğmeyeceğiz! https://t.co/N912L0Qz2a

— Makbule Cengiz (@mak_cen) December 12, 2017

​Duruma Twitter’dan tepki gösteren Makbule Cengiz, “Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiğim nehir söyleşi kitabım ‘Umut Hep Var’ın matbaadan gelmesini beklerken, sansür geldi. Ama buna elbette boyun eğmeyeceğiz. Korku dağları aşmış! Kemal Kılıçdaroğlu’nun kitabından bile korkmaya başlamışlar! Ama haklısınız bu kitaptan öğreneceğiniz çok şey var!” ifadelerini kullandı.​

Bizden her şeyimizi alabilirler ama umudumuzu asla! Kitabın adı boşuna “Umut Hep Var” olmadı! Hiç paylaşmadığım kitap kapağımız bu! #UmutHepVar pic.twitter.com/ppKuFmg12w

— Makbule Cengiz (@mak_cen) December 12, 2017

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon imzasıyla yapılan açıklamada, “Kırmızı Kedi Yayınevi, yakın zaman öncesinde FETÖ’nün yazar ve yayıncıları korkutup sindirme faaliyetlerinin en yakın tanıklarından biridir. FETÖ’ye boyun eğmediğimiz gibi, korku iklimine de teslim olmayacağız” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Basılmayan kitapların toplatıldığı bir Türkiye’den, matbaaların korkuyla kitap basmak istemediği bir Türkiye’ye geçiyoruz. Kırmızı Kedi, FETÖ’nün sindirme faaliyetlerinin en yakın tanıklarından biridir. FETÖ’ye boyun eğmediğimiz gibi, korku iklimine de teslim olmayacağız https://t.co/apPNGNU4n2

— Haluk Hepkon (@halukhepkon) December 12, 2017

​”Ülkemizde basın ve yayın alanına yönelik baskı ve yasaklamalar ne yazık ki hızını kesmezken, yeni boyutlar da kazanıyor. Yayınevimizin Aralık 2017 programında yer alan, gazeteci-yazar Makbule Cengiz’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı röportajı içeren ‘Umut Hep Var’ adlı kitap, şaşırtıcı biçimde matbaa engeliyle karşılaşmıştır. Basımı gerçekleştireceğimiz matbaanın yetkilileri, içeriğinden ötürü, ‘çeşitli sıkıntılar yaşayabilecekleri’, ‘incelemelere maruz kalabilecekleri’ vb. gerekçelerle ‘Umut Hep Var’la ilgili çalışma yapamayacaklarını bildirmiş durumdadır.

Kırmızı Kedi Yayınevi olarak, amacımızı elbette ki bir matbaayı teşhir etmek değildir. Ancak, yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuzu, basılmayan kitapların toplatıldığı ve el konulduğu bir Türkiye’den, matbaaların iktidar korkusuyla kitap basmak istemediği bir Türkiye’ye geçmekte olduğumuzu vurgulamak da boynumuzun borcudur.

‘TÜRKİYE BASIN-YAYIN TARİHİ BOYUN EĞMEMENİN TARİHİDİR’

Türkiye basın-yayın tarihi, aynı zamanda korkuyla mücadelenin, baskı ve yasaklara boyun eğmemenin tarihidir. Bu tarih, aynı zamanda özgür düşünce ve özgür yayıncılık üzerinde baskı kuranların asla amaçlarına ulaşamamış olduklarını da net biçimde göstermektedir.

Kırmızı Kedi Yayınevi, yakın zaman öncesinde FETÖ’nün yazar ve yayıncıları korkutup sindirme faaliyetlerinin en yakın tanıklarından biridir. FETÖ’ye boyun eğmediğimiz gibi, korku iklimine de teslim olmayacağız. Bağımsız ve özgür yayıncılık alanındaki çalışmalarımızın aynı şekilde devam edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Umudun hep var olduğunu, ülkemizin tarihinden ve bugününden çok iyi biliyoruz.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın