SON DAKİKA

LİBYALI AŞİRET LİDERLERİNDEN MISIR MÜDAHALESİNE YEŞİL IŞIK

Kahire’de Hafter yanlısı aşiret liderlerini ağırlayan Mısır Devlet Başkanı Sisi, Libya’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturacak hamlelere karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi…

Bu haber 17 Temmuz 2020 - 0:01 'de eklendi. Son Güncelleme17 Temmuz 2020 - 00:57
Abone ol

Kahire’de Hafter yanlısı aşiret liderlerini ağırlayan Mısır Devlet Başkanı Sisi, Libya’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturacak hamlelere karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi, General Hafter’i destekleyen Libyalı aşiret liderleriyle bir araya gelerek bu gruplarla dayanışma mesajı verdi. Sisi, Mısır ve Libya’nın ulusal güvenliğinin yanı sıra; Arap dünyasına, bölgesel ve uluslararası güvenliğe doğrudan tehdit oluşturan hiçbir hamle karşısında sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sisi’yle görüşmek için Libya’nın doğusundaki Bingazi’den Kahire’ye gelen aşiret liderlerinin, Sisi’ye ve Mısır ordusuna ”Libya’nın egemenliğini korumak için” müdahale yetkisi verdiği belirtildi.

“TÜRKİYE’NİN İŞGALİ DOĞRUDAN TEHDİT OLUŞTURUYOR’’

Salı günü, Libya’nın doğusunda yer alan Tobruk kentindeki meclis, Mısır’ın gerektiği takdirde Türkiye’nin “işgaline” karşı Libya topraklarına askeri müdahalede bulunmasına destek veren bir tasarıyı onaylamıştı. Tasarıda, “Türk işgali bize ve Mısır dâhil komşu ülkelerimize yönelik doğrudan tehdit oluşturuyor” denilmişti.

DW Türkçe’nin haberine göre Türkiye, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ve Katar’ın da desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) askeri destek veriyor. Trablus merkezli bu hükümeti meşru kabul etmeyen Tobruk meclisi ise Libyalı General Halife Hafter’i destekliyor.

Türkiye’nin aksine Libya’da General Hafter’i destekleyen ülkeler arasında bulunan Mısır’ın Devlet Başkanı Sisi, geçen ay yaptığı açıklamada, Ankara’nın Libya’daki faaliyetleri nedeniyle artık Mısır’ın da komşusuna askeri müdahalede bulunmasının meşru olduğunu söylemişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mısır ordusu, geçen Cumartesi günü, Libya sınırında hava kuvvetleri ve donanma güçlerinin de katıldığı askeri tatbikatlar düzenlediğini duyurmuştu. Mısır ordusu, söz konusu tatbikatların bölgedeki “ciddi ve hızlı değişikliklere” cevaben yapıldığını belirtmişti.

“SİRTE KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

Sisi, geçen ay sahil kenti Sirte’nin Mısır için “kırmızı çizgi” olduğunu söylemişti. Ankara ise Hafter güçlerinin Sirte ve Cufra kentlerinden çekilmemesi hâlinde Türkiye destekli UMH’nın bu bölgeye yönelik bir operasyon başlatabileceğinin sinyalini veriyor.

UMH’ya bağlı güçler, özellikle Türkiye’nin havadan verdiği askeri destek sayesinde geçen Haziran’da, Hafter güçlerinin 14 ayı aşkın süren Trablus kuşatmasını kırmış ve Sirte’yi almak için operasyon hazırlıklarına başlamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!