SON DAKİKA

LİBYA’DA UMH GÜÇLERİ O BÖLGEYİ HAFTER’İN ELİNDEN ALDI

Türkiye’nin tarihi anlaşma yaptığı Libya’da son dakika gelişmeleri devam ediyor.

Bu haber 20 Aralık 2019 - 22:30 'de eklendi.
Abone ol

Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı birlikler, darbeci General Halife Hafter’in kontrolü altındaki Terhune kentinin ed-Davun bölgesini geri aldı. Libya’da çok sayıda şehirde Hafter’e karşı seferberlik ilan edilmişti.

Son dakika haberi: Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı birlikler, darbeci General Halife Hafter’in kontrolü altındaki Terhune kentinin ed-Davun bölgesini geri aldı.

UMH’nin yürüttüğü “Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı)” operasyonu basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, başkent Trablus’un güneydoğusundaki stratejik öneme sahip Terhune kentine yönelik operasyonun devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, kent merkezine yakın ed-Davun bölgesinin Hafter güçlerinden geri alındığı bildirildi.

UMH birliklerinin Terhune kentinin merkezine yakın mesafeye kadar ilerlediği aktarılan açıklamada, operasyonun devam ettiği kaydedildi.

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

HAFTER TALİMAT VERMİŞTİ

Hedefine ulaşamayan Hafter, son olarak 12 Aralık’ta Trablus’a yönelik “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Darbeci Hafter’in saldırı emrine karşılık ülkenin batısında başta Misrata olmak üzere 10 kentte seferberlik ilan edilmişti.

SAVAŞ UÇAKLARI SALDIRMIŞTI

Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Basın Sözcüsü Mustafa el-Mecii, yaptığı açıklamada, Hava Savunma ve Hıttin Taburu kampları gibi Misrata kentindeki eski askeri noktalara hava saldırıları düzenlendiğini belirtti.

ÇOK SAYIDA ŞEHİRDE SEFERBERLİK BAŞLATILDI

Zuvara Belediye Meclisi, Zuvara İhtiyarlar ve İleri Gelenler Meclisi ile kentteki Ortak Güvenlik Odası, Askeri Oda ve Ulusal Emniyet Müdürlüğünden yapılan ortak seferberlik açıklaması, belediyenin sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Devletin militarize olmasının kabul edilmeyeceği belirtilen açıklamada, batı bölgesindeki kentlere yönelik herhangi bir hareketliliği ve düşmanca saldırıları püskürtmek için hazır olunduğu ifade edildi.

OPERASYON BAŞLATMIŞTI

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Darbeci General Hafter, son olarak 12 Aralık’ta Trablus’a yönelik “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti. Hafter’in saldırı emri karşısında ülkenin batısında Misrata başta olmak üzere 8 kentte seferberlik ilan edilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!