LAVROV: ABD, SURİYE’NİN DOĞUSUNDA SÖZDE DEVLET KURMAK İSTİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek için bu bölgeyi koparmak ve orada Basra Körfezi’ndeki ülkelerin katılımıyla bir sözde devlet kurmak istediğini söyledi.

LAVROV: ABD, SURİYE’NİN DOĞUSUNDA SÖZDE DEVLET KURMAK İSTİYOR
Yayınlama: 12.11.2019
1
A+
A-

Paris Barış Forumu’nda konuşan Lavrov, ABD’nin Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek adına gerçekleştirmek istediği planları anlattı.

Lavrov, ABD’nin Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek için ülkenin doğu bölümünü koparmak ve orada bir sözde devlet kurulması amacıyla Basra Körfezi ülkelerini sürece dahil etmek istediğini vurguladı.

Lavrov, “ABD, Fırat’ın doğu kıyısında bir sözde devlet kurmak için her şeyi yapıyor ve Suriye’nin bu bölümünü koparma ve oradaki petrol yataklarını kontrol altına alma amacıyla orada Demokratik Suriye Güçleri (DSG), YPG ve diğer Kürt güçler eliyle bir yerel yönetim kurulması için Körfez ülkelerinden büyük yatırımlar yapmalarını talep ediyor” dedi.

‘ABD müttefiklerinin Suriye’nin yeniden inşasına yatırım yapmalarını yasakladı’
Bu arada Lavrov, Rusya’nın Suriye hükümetiyle birlikte, sığınmacıların dönmesi ve ülkenin normal yaşama yeniden geçmesi amacıyla ülkenin yeniden inşası için gerekli koşulları sağlamaya çalıştığını ve tüm tarafları buna davet ettiğini belirtti ve ABD’nin müttefiklerinin yeniden inşa çalışmalarına yatırım yapmalarını yasakladığını vurguladı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı