SON DAKİKA

Kürtlere özerklik isteyen general, parlamentohaber’e dava açtı

Bu haber 08 Aralık 2017 - 0:41 'de eklendi. Son Güncelleme8 Aralık 2017 - 01:02
Abone ol

Eyalet sisteminin getirilmesini, Kürtlere özerklik ve anadilde eğitim verilmesini, Güneydoğu’daki okullarda tedrisat dilinin Kürtçe olmasını isteyen eski özel harpçi general, parlamentohaber’e dava açtı.

Daha önce defalarca gündeme getirilen, Suriye’deki cihadcı gruplara eğitim verdiği, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi darbeye katılan askerleri linç etmek için Suriyeli mültecileri organize ettiği iddia edilen SADAT’ın başkanı Adnan Tanrıverdi parlamentohaber’i mahkemeye verdi.

Gayrinizami harp eğitim paketi, patlayıcı eğitimi gibi misyonları olduğunu belirten SADAT, dünyaca bilinen thinktank kuruluşu Foreign Policy dergisine konu olmuş ve, “Erdoğan’ın Özel Ordusu” (Erdogan’s Private Army) olarak nitelendirilmişti.

SADAT AŞ kurucusu olan ve sonradan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak atanan Adnan Tanrıverdi’nin, 16 Nisan referandumu öncesi Kürtlere özerklik isteyen konuşması gündeme bomba gibi düşmüştü.

Tanrıverdi, o konuşmasında, “… Devletin yönetim şekli yeniden düzenlenmelidir. Bu sistem, hem Kürtlerin ve diğer etnik grupların özerklik isteklerini kapsayacak, hem de devlete bağlılık duygularını artıracaktır… 81 vilayet merkezden dirayetle yönetilemez.” diyordu ve Türkiye’nin eyalet sistemine geçmesini istiyordu.

İşte bu Tanrıverdi, parlamentohaber’e başında bulunduğu kuruluşun “Kontrgerilla olmadığını” ispat etmek için dava açmış.

İçeride ve dışarıda askeri mühimmat, patlayıcı ve savunma eğitimi vermenin savunma sanayii mevzuatının 5201 ve 5202. yasalarının ihlali olduğu, bahsedilen eğitimlerin tek yetkisinin Türk Silahli Kuvvetleri’nde bulunduğu herkesin malumudur.

SADAT’ın eğitim verdiği gruplar arasında iddia edilenler; içeride Osmanlı Ocakları adlı dernek, dışarıda daha önce El Nusra gibi kafa kesip ciğer yiyen radikal İslamcı terör örgütlerinin de içinde yer aldığı Özgür Suriye Ordusu

Basında ilgili haberler:

http://t24.com.tr/haber/savunma-bakanligi-kontrgerilla-egitimi-veren-sadat-asye-denetleme-gorevimiz-yok-yazisi-gondermis,349480 http://odatv.com/erdogan-sadat-ile-turk-ordusuna-bunu-yapmaya-calisiyor-2906171200.html https://www.birgun.net/haber-detay/ak-ordu-ve-ak-emniyet-suphesi-124586.html https://www.birgun.net/haber-detay/kontrgerilla-yetistirme-merkezi-sonuclari-vahim-olacak-vazgecin-178709.html http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ipek-ozbey/merkez-sag-degil-milli-merkez-40549083 https://www.birgun.net/haber-detay/tsk-ye-alternatif-olarak-kuruldugu-iddia-edilen-sadat-meclis-gundeminde-118454.html http://odatv.com/cemaatin-yeni-kesfettigi-sadatin-perde-arkasi-kim-bu-tanriverdi-2606161200.html http://odatv.com/tsk-bu-yapilanmaya-neden-sessiz-1107161200.html http://www.haberdar.com/gundem/sadat-ve-osmanli-ocaklari-akp-nin-silahlanmis-milis-gucleri-h51500.html http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/necati-dogru/uyanin-yarin-cok-gec-olabilir-1301208/ http://odatv.com/mehmet-eymur-ortaya-cikti-2106161200.html

Tanrıverdi, SADAT’ın bir “Kontrgerilla örgütlenmesi olmadığını” parlamentohaber’e değil, Türk Milletine kanıtlamak durumdadır. Keza, şirket olarak gayrinizami harp eğitimi verdiklerini kendi web sitesinde deklare eden Tanrıverdi, bu gayrinizami harbin, halk nezdinde, “kontrgerilla” faaliyeti demek olduğunu, öğrenmek durumundadır.

Parlamentohaber.com – Korku yok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parlamentohaber’e soruşturma açıldığına dair belgeler aşağıdadır:

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!