SON DAKİKA

Kriz silah ticaretine kadar!

Almanya’yla yaşanan siyasi gerginlik, konu silah ticaretine gelince yakın bir ilişkiye dönüşüyor. Bu yılın ilk dört ayında

Bu haber 12 Ağustos 2017 - 11:47 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Almanya ve Türkiye arasındaki gerginlik düşük perdeden sürerken silah ticareti bu siyasi krizden etkilenmiyor. Alman firmaları bu yılın ilk dört ayında Türkiye’ye 5 milyon 600 bin avro tutarında silah ve mühimmat sattı. Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılında Alman silah tüccarlarıyla yaptığı gizli görüşme de ortaya çıktı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Federal Meclisi’nde Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in soru önergesi üzerine Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’ye 5 milyon 600 bin avro değerinde silah ve mühimmat satışı daha önce izni verilmiş ve bu yılın başından itibaren sevkıyatı gerçekleşmiş silah ve mühimmatı içeriyor.

‘İzinler önceden’ savunması
Açıklamasında bu satışlardan bir kısmına yıllar önce izin verildiğini vurgulayan Bakanlık, Almanya’nın NATO müttefiki Türkiye’ye 2016 yılında 49 milyon avro değerinde silah ve mühimmat satışı yaptığını kaydetti. Bu rakamın 2015’te ise 26 milyon 500 bin avro olduğu belirtildi.

Alman Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre, 2017 yılının ilk dört ayında Türkiye’ye toplam 22 milyon avro tutarında silahlanma malzemeleri için satış izni verildi. Bakanlığın açıklamasında geçen yıl ise Türkiye’ye toplamda 83 milyon 900 bin avro tutarındaki silah ve mühimmat satışına izin verildiği kaydedildi.

Sol Parti Milletvekili Dağdelen, Alman Yazı İşleri Ağı’na (RedaktionsNetzwerk) konuya ilişkin verdiği demeçte Alman hükümetini “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi radikal İslamcı terörü destekleyen ülkeleri silahlandırmakla” suçladı. Dağdelen, “Alman hükümeti, gözün gördüğünü riske ediyor, silah sevkıyatı ile bölgedeki çatışmalarda yangının üzerine körükle gidiyor” diye konuştu.

2015’teki gizli görüşme
Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında Alman silah tüccarlarıyla yaptığı görüşme de ortaya çıktı. Alman dergisi Stern’in Özgürüz ve araştırma merkezi Correctiv’le yaptığı Margherita Bettoni, Frederik Richter ve Hans-Martin Tillack imzalı ortak çalışma, ozgürüz.org’da yer alan çeviriye göre “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alman siyasetçilere Nazi diye hakaret etmekten pek hoşlanıyor. Alman gazetecilerini ve insan hakları savunucularını hiçbir kanıt olmadan hapse attırıyor. Ama belli ki, Alman silah sanayicilerini seviyor. Onlarla arası iyi. Birer dost gibi davranıyor onlara” ifadeleriyle başlıyor.

Ortaklardan biri Sancak!
Habere göre Erdoğan, Kasım 2015’te, birkaç hafta önce Almanya Başbakanı Angela Merkel’i de ağırladığı Yıldız Sarayı’nda Alman silah tekeli Rheinmetall’in üç temsilcisi, Türkiye ve Malezya’dan ortaklarıyla bir görüşme gerçekleştirmiş. Türkiye’den ortak, Star ve Akşam gibi yandaş gazetelerin sahibi Ethem Sancak. Kendine ait olan BMC firması projenin ortaklarından birisi. Malezyalı ortak ise Bilal Erdoğan’ın vakfı TÜRGEV’e yardımlarıyla bilinen Syed Mokhtar Albukhary.

Fotoğraf çıktı
Şimdiye kadar bu buluşmanın gerçekleştiğine dair sadece ‘tahminlerin’ olduğu belirtilen haberde, artık fotoğraflarının da ortada dolaşmaya başladığı belirtiliyor.
Habere göre, “Rheinmetall, Türkiye ve Malezya’dan ortaklarıyla bir firma kurmuş ve Türkiye’de, Erdoğan’ın ordusu için tank yapımı işini halledivermişti.” Bu yöntemin tercih edilmesinin nedeni ise ihracat sınırlamalarını aşmak. Üstelik bundan Alman hükümetinin de haberi var. Yapılacak 1000 tankın karşılığında kazanılacak para ise 7 milyar avro.

Habere göre Rheinmetall yönetimi ortaklığın aktif olmadığını bildirmiş. Ancak bir sözcünün Ankara’da bir büro açıldığını söylediği de vurgulanıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!