SON DAKİKA

KORONAVİRÜS KADAR HIZLI YAYILIYOR: TEMASLA BULAŞIYOR

Özel bir hastanenin Göz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, Adeno virüsler tehlikesine dikkat çekti. Tanrıverdi “Adeno virüsler de korona kadar hızlı yayılabiliyor, enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Belirtileri gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödem”  dedi.

Bu haber 28 Kasım 2020 - 16:05 'de eklendi.
Abone ol

AA’nın haberine göre, Adeno virüslerin Kovid-19 kadar hızlı yayılabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, “Enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adeno virüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir” ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi, son günlerde değişen mevsimle beraber çok sayıda adeno virüslere bağlı kerato-konjonktivit vakalarının artığını bildirdi.

Dönem dönem salgınlar yapan adeno virüslerin ciddi işgücü kaybına da yol açtığını ifade eden Tanrıverdi, hastalığın sıklıkla karşılaşılan ilk bulgularını şöyle aktardı:

“İlk olarak genelde gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödem meydana gelir. Belirtiler gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden hekime başvurun. Bununla beraber, üst göz kapaklarında ödeme bağlı olarak düşme, gözlerde kaşıntı, göz ve baş ağrısı, kulak önünde ve çene altında yer alan lenf bezlerinde büyüme ve bu bölgelerde hassasiyet, ağrı ve bazen üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri tablo eşlik edebilir. Hastaların diğer gözüne de bulaş çok fazla oranda olabiliyor.”

Tanrıverdi, hastalığın ilk semptomları ile karşılaşıldığı anda hekime başvurulması gerektiğine dikkati çekerek, “Adeno virüsler gözün önünde yer alan ve kornea olarak adlandırılan saydam tabakada görmeyi azaltabilen ve tedavisi oldukça güç lekelenmelere yol açabiliyor. Bu durumun tedavisi bazen aylar hatta yıllar alabilir” uyarısında bulundu.

TEMASLA BULAŞIYOR

Tanrıverdi, adeno virüsler de Kovid-19 kadar hızlı yayılabildiğini, enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabildiğini aktararak, “Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir” değerlendirmesinde bulundu. 

Hastaların bu dönemde yaşam kalitesinin oldukça azaldığını da belirten Tanrıverdi, “Tedavide uzun süreli göz damlası kullanılması gerekiyor. Ayrıca bu hastalığın en az hasarla geçirilmesi ve diğer aile fertlerinin korunması için hasta kişinin erken dönemde antiviral göz damlasına başlaması ve hastaların hastalık hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı. 

ADENOVİRÜS NEDİR?

Çift sarmallı bir DNA genomu içeren bu zarfsız virüsler eğer doğru zamanda tedavi edilmezse sonucu ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalık olarak ifade ediliyor. Uzmanlar son günlerde değişen mevsimle beraber çok sayıda kerato-konjonktivit vakalarının artığını bildirdi. Peki, Adenovirüs nedir, tedavisi var mı? Adenovirüs belirtileri nelerdir, nasıl geçer? İşte merak edilen tüm bu detaylar…

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ADENOVİRÜS NASIL BULAŞIR?

Adeno virüslerin korona virüs kadar hızlı yayılırken, bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adeno virüslerin daha çok temasla bulaştığı belirtiliyor.

Bu nedenle hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

ADENOVİRÜS NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR? ADENOVİRÜS TEDAVİSİ VAR MI?

Öksürük, ateş, burun akıntısı, baş ağrısı gibi aslında korona virüs semptomlarına büyük benzerlik gösteren bulgularla insan vücudunda etkisini gösteren bu virüsle ilgili uzmanlardan uyarı peş peşe geldi. Tüm dünyanın Kovid-19 salgını ile mücadelesi sürerken bu kapsamda kişilerin diğer ortaya çıkan bu salgınlara karşı da tedbir almaları gerektiği ifade edildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!