SON DAKİKA

KONKORDATOLAR SEKTÖRDEN SEKTÖRE YAYILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar kabul etmese de, ekonomik kriz giderek derinleşiyor. Yılbaşından beri 3 bin firma, konkordato ilanına giderek, iflastan korunma talep etti.

Bu haber 14 Ekim 2018 - 13:06 'de eklendi.
Abone ol

Halen inşaat sektöründe yoğunluk kazanan borç batağı gıda ve lojistiğe sıçradı.

Bankaların çok geniş kapsamlı bir kredi öteleme/yeniden yapılandırma girişimi başlatması, birçok şirketin ömrünü uzatacak. Ama bunlar iyileşip işlevsel hale dönebilir mi, büyük soru işareti.

Nedim Türkmen’a göre, konkordato ilan eden 3 bini aşkın şirketin yüzde 75’ini inşaat şirketleri, beton santralleri, yapı malzemeleri satanlar ve hırdavatçılardan oluşturuyor. Enerji şirketleri, sağlık kuruluşları, temizlik, hayvancılık-besicilikle uğraşanlar, araç kiralama şirketleri ve ayakkabıcılarla liste uzayıp gidiyor.

“Ayakkabı üretimi/pazarlamada darboğazın, perakendenin genel sıkıntıları içinde nakit döngüsünün en zayıf işkolunun kurban edilmesi” olduğunu söyleyen Türkmen, AVM sahipleri ve kiracılar arasında dövizle kira uyuşmazlığı, tüketici kredilerinin aylardır yerinde sayması ve TÜİKK ve BloombergHT tüketici güven anketlerinde 12-13 aylık dipler, perakende de konkordatoların sıklaşacağını anımsatıyor” diye yazıyor.

İzmir merkezli Günaydın Group’un ardından, 1982’de Trabzon’da kurulan ve otomotiv devlerine lojistik destek sağlayan KSN Lojistik A.Ş., Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato ilan etti. Mahkeme Gebze merkezli şirkete, üç aylık geçici mühlet kararı vererek üç kişilik geçici komiser heyeti atadı.

Müşterileri kaynaklı tahsilat sorunları olduğunu söyleyen şirketin yönetim kurulu başkanı Orkun Karayel, “Aslında bu süreci kendi içimizde kapalı devre götürmek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi tamamen piyasa koşulları nedeniyle bazı müşterilerimizde tahsilat problemleri oldu” dedi.

Dün tavukçuluk ve tarımda ayyuka çıkan sıkıntıların, organize gıda devi Yörsan’ı da konkordatoya zorlandığını duyurmuştu. Konkordato başvurusu önceki gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapıldı.

Yörsan’ın konkordato gerekçesi; zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükseliş.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Organize gıda çökerse, binlerce küçük üretici mağdur olacak ve tüccarın eline düşecek. Süpermarketlerde gıda fiyatları artacak, çünkü ölçek ekonomisiyle üretim yapanlar azalacak.

Konkordato firmalara nakit akımını düzeltmek ve borç hizmetini yeniden başlatmak için beş ay zaman tanıyor. Ama yeni Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na göre fiyatlara yüzde 10 indirim yapılacak. Ek olarak Süleyman Soylu fırsatçılarla ölümüne savaş kararı aldı.

Bir çok KOBİ aşırı zam iddiasıyla sindirilecek ve batırılacak. Dev firmalar yüzde 10 indirimi tedarikçilerinden çıkartacak.

Ek olarak beş ay zarfında kredi faizlerinin düşmesi söz konusu değil. TCMB’ye göre de ekonomi daha ikinci çeyrekte yavaşladığına göre, cirolar da artmayacak.

Peki, konkordatoya giren şirket nasıl çıkacak? Bankalar konkordatoya giden şirketlerle kredi ötelemesi için masaya oturmuyor. TBB öncülüğünde alınan yeniden yapılandırma kararı bu darboğazı aşmaya yönelik olarak yorumlanıyor.

Fakat kredi öteleme, eğer kredi faizinde yüzde 10 değil, yüzde 30-40 indirim yapılmazsa, şirketi sadece suni teneffüste tutuyor. Nedeni de basit. YEP’e göre, ekonomi 2019 yılında 2018’e göre daha zayıf performans gösterirse, yüzde 15’in üstünde seyreden enflasyon ve küresel konjonktürde sıkışma, kredi faizlerinin düşmesini engeller.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!