SON DAKİKA

Koç Holding’in Kazandığı İhalenin İptal Edilmesine İlişkin Dikkat Çeken BAE Ayrıntısı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koç Holding’in kazandığı Fenerbahçe-Kalamış Yat limanının özelleştirilmesi ihalesini iptal etmesinin ardından dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Bu haber 26 Ocak 2022 - 16:59 'de eklendi.
Abone ol

Ali Koç’un geçtiğimiz ay Saray’a çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeden kısa süre sonra şok bir gelişme yaşanmıştı. Erdoğan, Koç Holding’in kazandığı Fenerbahçe-Kalamış Yat limanının özelleştirilmesi ihalesini iptal etmişti. Ayrıca geçtiğimiz gün Aydem Enerji’nin kazandığı Akköprü HES ihalesi iptal edilmişti.

Söz konusu ihalelerin iptal gerekçesi açıklanmazken konuya ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Dünya gazetesinden Kerim Ülker, her iki iptal kararının altında ihalelerin TL ile yapılması ve Birleşik Arap Emirlikleri etkisi olduğunu yazdı.

Konuya ilişkin bir köşe yazısı kaleme alan Kerim Ülker, “İptal edilen bir diğer ihale Geçen yıl eylül ayında yapılan Muğla’daki Akköprü Hidroelektrik Santrali Projesi’ydi. İhaleyi 605 milyon lira olan en yüksek teklifle Aydem Enerji kazanmıştı. O ihaleyi de Rekabet Kurumu onaylamıştı. Ancak yine Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla karar iptal edildi” dedi.

“DOLAR KURU NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ”

“Gerekçesi açıklanmayan her iki iptal kararının altında ihalelerin TL ile yapılması olduğunu öğrendim” diyen Kerim Ülker, şu iddiaları dile getirdi:

“Şöyle ki Koç Holding’in kazandığı Kalamış ihalesinin yapıldığı 7 Ekim 2021’de dolar 8.87 TL idi. Yani kaba bir hesapla 281 milyon dolara mal olmuştu. Eğer dolar üzerinden yapılsaydı 281 milyon doların karşılığı da 3.8 milyar TL. Yani arada 1.3 milyar TL’lik bir değişim fark söz konusu. Benzer şekilde yine TL ile yapılan Aydem’in kazandığı ihale döneminde ise dolar yine benzer rakamlarda; 8.63 TL idi. Kaynaklarımdan edindiğim bilgilere göre TL ile yapılan her iki ihale, dolardaki değişim nedeniyle iptal edilmiş” 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“EN FAZLA İLGİ GÖSTEREN ÜLKE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ”

Ülker, konuyla ilgili yazısını “Gelelim Kalamış Yat Limanı ile ilgili ikinci gelişmeye. Körfez Bölgesi’ne yakın, yatırım ve satın alma konularında önemli projelere imza atan kaynağıma bundan sonrasını sorduğumda ise ilginç açıklamalarda bulundu” diyerek şöyle tamamladı:

“Dubai’de yaşayan ve bölgeyi iyi bilen kaynağım, “BAE bu konuya en fazla ilgi gösteren ülke. Türkiye’ye 10 milyar dolarlık fon ayırdıklarını açıkladılar. Hatırlarsanız Abu Dabi Kalkınma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, bu fonun potansiyel gördüğü sektörleri anlatırken liman ve turizm yatırımlarını da söylemişti. Burada Kalamış için bir hazırlık süreci olduğunu duydum. Teklif verecekler diye düşünüyorum” dedi.”        

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!