SON DAKİKA

Koalisyon sözcüsü: IŞİD’le savaşma hedeflerine bağlı kaldıkları sürece DSG’ye desteği sürdüreceğiz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Birleşik Ortak Görev Gücü-Öz Kararlılık Harekâtı Irak ve Suriye Komutanlığı Sözcüsü, Medyascope haber sitesinde ‘Yakın Takip’ adlı programı yapan gazeteci Mete Sohtaoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Bu haber 27 Kasım 2017 - 21:24 'de eklendi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Birleşik Ortak Görev Gücü-Öz Kararlılık Harekâtı Irak ve Suriye Komutanlığı Sözcüsü, Medyascope haber sitesinde ‘Yakın Takip’ adlı programı yapan gazeteci Mete Sohtaoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Sözcü, son dönemde ABD’nin Suriye’de YPG’ye silah yardımını keseceği yönündeki haberleri yorumladı:

YPG veya DSG (Demokratik Suriye Güçleri) güçlerine silah sevkiyatı konusunda Başkan (Donald) Trump’tan herhangi bir yeni yönlendirme aldınız mı?

  • Koalisyon, Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında neler konuşulduğunu bilmemektedir; dolayısıyla Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun tespitleri konusunda bir yorum yapmayacaktır. Rakka’da saldırı operasyonları başladığından beri yaptığımız gibi, DSG’nin Kürt unsurlarının elindeki ekipmanların herhangi bir şekilde geri alınması meselesi, Türkiye ile paylaşılmaktadır. NATO müttefikimiz ve Koalisyon ortağımız ile bu tür geri alımlar konusunda saydam olduk. Bu durum değişmiş değil.

DSG’ye veya YPG’ye herhangi bir yeni silah sevkiyatı konusunda planınız var mı? Türkiye’de medyada bazı iddialar var. Pentagon’un DSG ve YPG’ye Manpad’ler, tanksavar füzeler, lazer güdümlü füzeler, tanklar verdiği yönünde. Bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Operasyonel güvenliği devam ettirmek adına, Koalisyon’un Suriye’deki ortak güçlerimize sağladığı desteğin özellikleri konusunda yorumda bulunmayacağız. Ancak IŞİD’le mücadele halen devam etmektedir ve IŞİD’i yenmek için ihtiyaçları olan desteği DSG’ye vermeyi taahhüt ettik. Aynı şekilde, NATO ve Koalisyon ortaklarında olduğu gibi, Türk hükümeti de, Koalisyon’un DSG’ye verdiği destekten haberdar.

IŞİD’in mağlubiyetinin ardından, DSG güçleri konusundaki planlarınız nedir? DSG lağvedilecek mi, yoksa bölgede yerel/güvenlik gücü olarak mı kullanılacak?

  • Geleceğe dair spekülasyonda bulunmayacağız; ancak DSG tarafından kurtarılan bölgelerin geleceğine Koalisyon değil Suriyeliler karar verecek. Hedefimiz, daha önceleri IŞİD’in elindeki toprakların kontrolünü yerel yönetişime devretmek. Koalisyon, bu alanlarda barış ve istikrarı sağlayan güvenliği destekleyecek. Bu, yerel yönetişimin Rakka Sivil Konseyi tarafından sağlandığı ve güvenliğin Rakka İç Güvenlik Güçleri tarafından temin edildiği Rakka’da açıkça görülüyor.

Eğer ABD Suriye’de YPG’yi silahlandırmayı durdurursa, Suriye’de şemsiye militan koalisyon DSG aracılığıyla bu gruba herhangi bir şekilde silah temin etme olasılığınız var mı?

  • Sorunuzun temel dayanağı hatalı: YPG zaten DSG ‘ye üye bir güç. IŞİD’i mağlup etmek üzere öncelikli olarak Suriyeli Araplardan kurulmuş olan, çok-etnisiteli bir güç olan DSG ‘ye destek veriyoruz. IŞİD’le savaşma ve onu mağlup etme hedefine bağlı kaldıkları sürece DSG ‘yi oluşturan güçlere destek vermeyi sürdüreceğiz. Koalisyon ve DSG /Irak Güvenlik Güçleri ortaklarının IŞİD’i gerilettiğini ve lider kadrosunu dağıttığını da eklemek isteriz. Üzerlerinde baskı uygulamaya ve bu başarıdan faydalanmaya devam ediyoruz. Tahminlerimize göre; 2015 yılında bölgesel denetimlerinin zirvesine ulaştıkları bir dönemde IŞİD’in Irak ve Suriye halkları üzerinde düzmece bir hilafet dayatma girişiminde bulunan 35 ila 45 bin kadar teröristi vardı. Bugün, doğu Suriye ve batı Irak’taki çöl bölgelerinde 3 binden az IŞİD’li teröristi ele geçirmeye çalışıyoruz.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!