SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu: Hava desteği almadan girilecek bir Afrin, büyük maliyetlere yol açar

"Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme"

Bu haber 19 Ocak 2018 - 18:37 'de eklendi. 85

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı olası Afrin operasyonuna ilişkin olarak açıklamada bulundu. "Afrin, El Bab gibi değildir. El Bab'da uluslararası uzlaşma vardı. El Bab'a gittik 72 şehidimiz var" hatırlatmasında bulunan Kılıçdaroğlu, Yeri zamanı gelince eleştiririz ama gerek Hulusi Akar'ın gerek Fidan'ın çabaları kayda değerdir. Hava desteği almadan girilecek bir Afrin büyük maliyetlere yol açar. Eğer hava desteği almadan oraya asker sokacaksanız Sayın Erdoğan'a çağrımdır seni kefenle karşılayan arkadaşlarını önce oraya göndereceksin. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesi yaptığı açıklamadan satır başları şöyle:

''20 Temmuz'da sivil darbe gerçekleşti. Enis Berberoğlu suçsuz yere hiçbir günahı olmadan boşu boşuna aylardır yatıyor hapiste. Suçsuz bir insan milletin seçtiği bir milletvekili boşu boşuna aylardır hapiste yatıyor. AYM kararını en alttaki mahkeme ben uygulamam diyor. Bu noktaya geldik. Bu bizim cumhuriyet tarihimizde bir ilktir. Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararını tanımamak gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir. Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın kararları ne olacak bekliyoruz. AYM kararları Resmi Gazete'de de yayımlandı. O gerekçe de ellerinden alındı. Nasıl karar verileceğini hep beraber göreceğiz. Dün, OHAL 3 ay daha uzatıldı. Niçin uzatılıyor? OHAL'e devam Türkiye açısından ciddi maliyetler doğruyor.

Zam üstüne zam yağıyor. Millet perişan vaziyette. Kimse sesini çıkaramıyor. Binlerce kişi mağdurken aş iş ve ekmek peşindeyken nasıl oluyor da ses çıkmıyor bu toplumdan? Sesi çıkan sadece biziz. İktidarın devletin bütün gücünü arkasına alarak hedefe koyduğu parti de biziz. CHP sussun. Ne demek işçi kendisini yaktı taşeron işçi? 'Bunları dile getirmeyin.' Biz bunları dillendireceğiz.

Son 15-20 gündür bütün baskılarla üstümüze geliyorlar acaba bunları geri adım attırabilir miyiz diye? Kiminle gelirsen gel bir milim geri adım atmayacağız. Bizi dar bir çerçeveye hapsetmek istiyorlar. Kendi aramızda büyük tartışmalar varmış gibi bir alan hapsetmeye çalışıyorlar. Bu partinin içinde işsiz de vardır işsiz de vardır. Biz toplumun her kesiminin sorunlarını namusluca dile getiren bir partiyiz. Korkuyorlar hükümeti eleştirmekten sadece hedef aldıkları alan CHP'yi eleştirmektir. Herkesle hesaplaşırız. Bizim hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Enflasyon çift hane, 11.9 enflasyon var. Zeytindeki zam yüzde 15 çaya zam yüzde 17,5 tereyağı yüzde 42,6 domates yüzde 71. Asgari ücret bin 404 liradan bin 603 liraya çıktı.

Hiçbir devlet kendi sınırlarında kendisine düşman olacak bir terör örgütü istemez. Her devletin terör ve terör örgütleri ile mücadelesi evrensel bir haktır. Türkiye'nin Suriye politikasının yanlışlarını çok iyi biliyoruz ama kendi sınırlarımızda terör örgütü ve onun uzantılarına destek verilmesini asla ve asla kabul etmeyiz. Kendi sınırlarımızın güvenliğini sağlamak 80 milyonun ortak görevidir. Türkiye'nin başına bütün bu olayları açan da bu hükümettir. Suriye'nin iç işlerine karışmasaydık terör örgütlerine destek vermeseydik bunlar başımıza gelmezdi.

Afrin El Bab gibi değildir. El Bab'da uluslararası uzlaşma vardı. El Bab'a gittik 72 şehidimiz var. Afrin'e girmek için bağırıp çağırıyorlar. Önce siz diplomasiyi sonuna kadar zorlayacaksınız. Gerek Akar'ın gerek Fidan'ın çabaları kayda değerdir. Yeri zamanı gelince eleştiririz ama çabaları kayda değerdir. Hava desteği almadan girilecek bir Afrin büyük maliyetlere yol açar. Eğer hava desteği almadan oraya asker sokacaksanız Sayın Erdoğan'a çağrımdır seni kefenle karşılayan arkadaşlarını önce oraya göndereceksin. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme. Diplomasi sonuna kadar zorlanırsa hava desteği de sağlanırsa sorun büyük ölçüde aşılabilir.

Genel başkan adayları çıktı diye bir kısım medya CHP'de huzursuzluk ne gürültüsü patırtısı aday elbette çıkabilir. CHP atanmışların görev yaptığı bir parti değildir seçilmişlerin görev yaptığı bir partidir. Sen atama ile getirirsin biz seçimle getiririz. Biz seçilmişlerin partisiyiz.''

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın