SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu Corbyn’le buluştu

İngiltere’ye 4 günlük ziyarette bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Muhafazakar Parti hükümetinin Brexit için elini güçlendirmek amacıyla düzenlediği erken seçimde sürpriz başarı elde eden ve tüm kıtada yankı yaratan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile biraraya geldi.

Bu haber 07 Aralık 2017 - 20:59 'de eklendi.
Abone ol

İngiltere’ye 4 günlük ziyarette bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Muhafazakar Parti hükümetinin Brexit için elini güçlendirmek amacıyla düzenlediği erken seçimde sürpriz başarı elde eden ve tüm kıtada yankı yaratan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile biraraya geldi. Bir saatlik görüşmede Türkiye’de demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, azınlıklarla ilgili sorunların yanısıra Kıbrıs sorunu da ele alındı.

TUTUKLU GAZETECİLER VE VEKİLLER

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL sürecinde yaşananlar ile tutuklu gazeteciler ve milletvekilleri hakkında Corbyn’e bilgi veren Kılıçdaroğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili ‘Annan Planı’ndan sonra Türk tarafının cezalandırıldığı, Rum tarafının ise ödüllendirildiği, son müzakerelerde Rum tarafının uzlaşmaz tutumuyla çözüm masasını devirdiği’ yorumunu yaptı.

BREXIT’DEN DÖNÜŞ YOK

Corbyn de CHP liderini İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) süreciyle ilgili bilgilendirdi. Brexit konusunda yeni bir referandumun gündemde olmadığını belirten İşçi Partisi lideri, izlenecek yolun AB ile müzakerelerde bazı hakların güvenceye alınması olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’YE DAVET ETTİ

12 Eylül döneminden beri Türkiye ile yakından ilgili olmasıyla tanınan Corbyn, ofisinde Türk çalışanların olduğunu ve Türk yemeklerine büyük ilgi duyduğunu aktardı. İngiliz ana muhalefet liderini Türkiye’ye davet eden CHP lideri ”2019’da biz Cumhurbaşkanlığını alacağız” iddiasını tekrarladı. Kılıçdaroğlu, düşünce kuruluşu Democratic Progress Institute’ün basına kapalı toplantısına da katıldı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!