SON DAKİKA

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen OHAL İK’ye başvurdu

HABER MERKEZİOHAL ilanının ardından Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen KESK

Bu haber 14 Eylül 2017 - 12:27 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

HABER MERKEZİ

OHAL ilanının ardından Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu’na (OHAL İK) başvuruda bulundu.

Bugüne kadar çıkarılan 26 KHK ile atılan yaklaşık 150 bin kişi için 685 sayılı KHK ile kurulan OHAL komisyonuna başvuruların son günü olduğunu aktaran Gezen, BirGün’e yaptığı değerlendirmede 98 bin kişinin şimdiye kadar işlerine geri dönmek için başvuru yaptığını söyledi.

Kendisinin de bugün komisyon başvurusunu gerçekleştirdiğini söyleyen Gezen, komisyonun usul ve esasları açısından ciddi handikaplar barındırdığını işaret ederek şunları söyledi:

“İlk olarak kurulduğu gün ile işlemeye başladığı gün arasında oldukça uzun bir süre geçti. Usul ve esasların açıklanmasıyla birlikte aslında komisyonun da ihraç edilen emekçiler açısından adaleti tesis etmekten çok uzak olacağı ve etkin bir iç hukuk yolu olmadığı, iade sürecini uzatmak, böylelikle mahkeme süreçlerini de AİHM yolunu da uzun yıllar ötelemek üzere kurulduğu da açıkça ortaya çıktı. Komisyon iki sene süreyle çalışacak ve ihtiyaç duyulması halinde çalışma süresini birer yıl uzatabilecek. Ancak kaç kez bir yıl süreyle uzatılabileceği herhangi bir kritere bağlanmış değil. Dolayısıyla komisyon kararı dahi yıllarca sürebilecek bir süreç sonunda tesis edilebilir. Dönme kararı verilenlerin başka illerde ve başka kurumlarda görevlendirilmeleri söz konusu olabilecek. Bununla birlikte son çıkan KHKde bu durum akademisyenler açısından kesin bir şekilde karar altına alındı. Hakkında dönme kararı verile akademisyenler Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki illerde ve özellikle 2006 yılından sonra kurulan üniversitelerde işe başlatılacak. Bu aslında hem ekolü, geleneği olan muhalif üniversitelerin ekolünü ve geleneğini yok etmeye yönelik bir adım hem de AKPnin “her ile bir üniversite” şiarıyla hiçbir alt yapı hazırlığı, yeterli öğretim elemanı/üyesi ve donanım olmadan mantar gibi türettiği üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını AKP’ye tehdit teşkil etmeyeceği düşünülen kişilerin döndrülmesi yoluyla karşılamak ve bunun yanı sıra dönebilenler için ikinci bir ceza olarak sürgün anlamına geliyor.”

“Tehlike yaratmayacakları ayıklıyorlar”

Gezen, AKP’nin kendi kamu rejimi açısından kendisine yönelik tehlike yaratmayacak olanları ayıklamak yönünde komisyonu işlettiğini şu sözlerle ifade etti:

“Başvurusu reddedilenler için ise mahkeme süreci başlayacak ki yine binlerce kişinin tek bir mahkemede senelerce sürecek yargılamalarla karşı karşıya kalması anlamına gelecek. Tamamı AKP iktidarı tarafından belirlenen 7 kişinin, açık oylama ile karar verecek olması, dosya üzerinden inceleme yapılması, başvuranlara haklarındaki suç isnatları ve dosyaları verilmediği gibi savunma yapma haklarının engellenmesi ve tanık gösterememeleri kararların yine kendilerine verilen listeler üzerinden tesis edileceği düşüncesini ister istemez yaratıyor. Bu düşünceyi destekleyecek nitelikte bir diğer usul ve esas maddesi de istihbari nitelikteki raporların kullanılabilecek olması. MİT raporları, BİMER üzerinden yapılan şikayetler de muhtemelen bu kategoride yer alıyor ve MİT’in son KHK ile doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanmış olması da AKP’nin kendi kamu rejimi açısından “artık tehlike yarat(a)mayacak” olanları ayıklamak yönünde komisyonu işleteceği yorumu için yeterli veriyi veriyor.”

“İşlerimize geri dönmek AKP iktidarına karşı mücadeleden geçiyor”

Gezen’e göre, KHK ile işlerinden haksız bir şekilde atılanların işlerine geri dönmesi, ancak ve ancak OHAL ve KHK rejimine ve AKP iktidarının İslamcı faşist rejimine karşı mücadele etmekten geçiyor. Gezen konuya ilişkin şunları söyledi:

Komisyonun kendisi bir yargı merci gibi kurgulanmış; dolayısıyla ben bu komisyondan hiçbir şekilde adalet beklemiyorum. Sadece bundan sonraki hukuki aşamaları tüketebilmek için atmamız gereken bir adımdı. Biliyoruz ki kendi üniversitelerimize, işlerimize, her türlü hak kaybımızın telafisi ile birlikte geri dönebilmemiz öncelikle OHAL ve KHK rejimine ve AKP iktidarının İslamcı faşist rejimine karşı mücadele etmekten geçiyor.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play