SON DAKİKA

Kazakistan’da Göstericilere Silah Dağıtan 3 Kişi Gözaltına Alındı

Ülkenin batısında artan gaz fiyatlarını protesto etmek için başlayan ve özelliklede Almatı’da şiddete dönüşen gösterilerde olaylara karışanlara silah dağıtan 3 kişi gözaltına alındı.

Bu haber 21 Ocak 2022 - 1:31 'de eklendi.
Abone ol

Gözaltına alınanların 19-20 yaşlarında olduğunu ve şüphelilerin silahları bir dükkandan alıp Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan göstericilere dağıttığını açıklayan Almatı Emniyet Müdür Yardımcısı Berik Abilbekov, zanlıların başka olaylara karışıp karışmadıklarının araştırıldığını bildirdi.

Sosyal medyada da yayınlanan görüntülerde şehrin mefdanında bir aracın bagajından çıkarılan silahların göstericilere dağıtıldığını hatırlatan Abilbekov, zanlıların silahları meydana götürmeleri için başkaları tarafından zorlama yapıldığını ifade ettiklerini kaydetti.

20 Ocak günü Almatı’da yaşları 29 ila 36 arasında değişen dört kişiden oluşan silahlı bir grubun gözaltına alındığını açıklayan Abilbekov, 5-6 ocak gecesi olaylarda bu grubun üyelerinin güvenlik güçlerine saldırılar düzenleyerek güvenlik güçlerinin silahlarına el koyduklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kazakistan’nda yaşanan gösterilerde 225 kişi hayatını kaybetti ve 5 bine yakın kişi de hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev ülkede istikrarın sağlanması adına 5-19 ocak tarihleri arasında olağanüstü hal ilan etti ve 6 ocak’ta KGAÖ askeri yardım istedi. 

Kaynak: (kazakistan.kz)

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!