SON DAKİKA

Kazakistan Parlamentosu’ndan Nazarbayev’in Güvenlik Konseyi’ndeki Ömür Boyu Başkanlık Görevinin Kaldırılmasını Öngören Tasarıya Onay!

Kazakistan Parlamentosu Meclisi, bugün yapılan bir genel kurul toplantısında, ülkenin ilk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in Halk Meclisi ve Güvenlik Konseyi’ndeki ömür boyu başkanlık görevinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Bu haber 19 Ocak 2022 - 17:14 'de eklendi.
Abone ol

Kazak milletvekili Kanat Nurov, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Ülkenin ilk devlet başkanının Halk Meclisi ve Güvenlik Konseyi’ndeki ömür boyu başkanlığının iptal edilmesi gerekiyordu. Bunu daha önce kendisi de duyurmuştu ve bugün bunu yapmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Nurov’a göre Senatoya ‘Kazakistan’ın ilk devlet başkanı, Elbaşı’, ‘Kazakistan Halk Meclisi’ ve ‘Kazakistan Güvenlik Konseyi’ hakkındaki anayasal kanunlarla ilgili, meclis ve konsey başkanlığının artık görevi doğrultusunda Kazakistan Devlet Başkanı’na ait olduğu yönündeki gerekli tüm düzenlemeler gönderildi.

Daha önce Nazarbayev’in Nisan 2021’de Kazakistan Halk Meclisi’ndeki başkanlık yetkilerini mevcut Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’e devrettiği bildirilmişti. Nazarbayev, ay başında yaşanan protestolar sırasında da Güvenlik Konseyi’ndeki başkanlık görevini Tokayev’e devretmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kazakistan’da yakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle 2 Ocak’ta protestolar başlamıştı. Protestolar birkaç gün sonra kitlesel şiddet olaylarına dönüşmüş ve ülkenin birçok kentinde idari binalara saldırılmıştı. Binlerce kişi yaralanmıştı, olaylarda ölenler de mevcut. Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne yardım çağrısında bulunmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!