Kazakistan Parlamentosu’ndan Nazarbayev’in Güvenlik Konseyi’ndeki Ömür Boyu Başkanlık Görevinin Kaldırılmasını Öngören Tasarıya Onay!

Kazakistan Parlamentosu Meclisi, bugün yapılan bir genel kurul toplantısında, ülkenin ilk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in Halk Meclisi ve Güvenlik Konseyi’ndeki ömür boyu başkanlık görevinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Kazakistan Parlamentosu’ndan Nazarbayev’in Güvenlik Konseyi’ndeki Ömür Boyu Başkanlık Görevinin Kaldırılmasını Öngören Tasarıya Onay!
Yayınlama: 19.01.2022
0
A+
A-

Kazak milletvekili Kanat Nurov, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Ülkenin ilk devlet başkanının Halk Meclisi ve Güvenlik Konseyi’ndeki ömür boyu başkanlığının iptal edilmesi gerekiyordu. Bunu daha önce kendisi de duyurmuştu ve bugün bunu yapmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Nurov’a göre Senatoya ‘Kazakistan’ın ilk devlet başkanı, Elbaşı’, ‘Kazakistan Halk Meclisi’ ve ‘Kazakistan Güvenlik Konseyi’ hakkındaki anayasal kanunlarla ilgili, meclis ve konsey başkanlığının artık görevi doğrultusunda Kazakistan Devlet Başkanı’na ait olduğu yönündeki gerekli tüm düzenlemeler gönderildi.

Daha önce Nazarbayev’in Nisan 2021’de Kazakistan Halk Meclisi’ndeki başkanlık yetkilerini mevcut Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’e devrettiği bildirilmişti. Nazarbayev, ay başında yaşanan protestolar sırasında da Güvenlik Konseyi’ndeki başkanlık görevini Tokayev’e devretmişti.

Kazakistan’da yakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle 2 Ocak’ta protestolar başlamıştı. Protestolar birkaç gün sonra kitlesel şiddet olaylarına dönüşmüş ve ülkenin birçok kentinde idari binalara saldırılmıştı. Binlerce kişi yaralanmıştı, olaylarda ölenler de mevcut. Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne yardım çağrısında bulunmuştu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı