SON DAKİKA

KAYYUM BELEDİYE TAŞINMAZLARINI TÜRGEV’E DEVRETTİ

HDP Kayapınar Belediyesi Eşbaşkan Adayı Necati Pirinççioğlu, kayyumların Kayapınar Belediyesi’ne ait yüz milyonlarca TL’lik taşınmazı devrettiğini belirtti. Devredilen kurumlar arasında Bilal Erdoğan’ın yönettiği TÜRGEV de var.

Bu haber 28 Şubat 2019 - 18:43 'de eklendi.

İlçe binasında düzenlenen toplantıda konuşan Eşbaşkan Adayı Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’ne atanan 3’üncü kayyumun görev başında olduğunu hatırlatarak, “Belediye bütçesinin hoyratça kullanıldığı, yine belediyeye ait tüm taşınmazların, değişik zamanlarda kayyumlar tarafından Kaymakamlığa ya da devletin başka kurumlarına hibe adı altında devredildiği yönünde tarafımıza birçok duyum gelmiştir” dedi.

Pirinççioğlu aldıkları duyumları araştırıp bunlara ilişkin elde ettikleri bilgileri paylaşarak, araştırmaları sonucunda, ekonomik durumu düşük öğrencilere eğitim vermek amacıyla kurulan 13 Eğitim Destek Evi’nin, Kayapınar Spor Kompleksi’nin mülkiyetiyle birlikte Kayapınar Kaymakamlığı’na devredildiğini söyledi. 80 milyon TL’lik arsa üzerinde kurulan 20 milyon maliyetiyle hâlâ yapımı devam eden belediye kütüphanesinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildiğini aktaran Pirinççioğlu, Kayapınar Medya Mahallesi’nde bulunan Belediye ile Göç Vakfı’nın ortak çalışmalar yürüttüğü Çocuk Merkezi’nin de Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na devredildiğini aktardı.

ERDOĞAN AİLESİ’NE DE DEVREDİLDİ

Pirinççioğlu’nun paylaştığı bilgilerde devlet olanaklarının sık sık aktarılmasıyla eleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) da yer aldı. Pirinççioğlu, “Ekin Ceren Parkı’nın işletmesinin TÜRGEV’e 25 yıllığına kiralanmış olduğu bilgisine ulaşılmıştır” diye ekledi.

Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’nin yeni yapılan hizmet binasına taşındığını, eski binanın mülkiyetiyle birlikte kayyumlar tarafından Kayapınar Kaymakamlığı’na devredildiğini, eski binanın tadilatı için 2,5 milyon TL eski binaya yapılan tadilat masrafının belediye tarafından ödendiğini söyledi.

ÖDEMELER SEÇİMDEN SONRA!

Son bir hafta içinde çocuk kreşi olan Zarokistan’ın mülkiyetiyle birlikte Kaymakamlığa, Cigerxwin Kültür Merkezi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü’ne, Belediyeye ait 100 dönümlük seranın Kaymakamlığın ilgili birimlerine devredildiği duyumu aldıklarını ifade eden Pirinççioğlu, şöyle devam etti: “İller Bankası’ndan geri ödemesi 31 Mart Yerel Seçim takviminden hemen sonra Nisan ayında olmak üzere trilyonlarca kredi çekilmiş olduğu, yine birçok devlet bankasına trilyonlarca kredi başvurusunun yapıldığı, hatta bankaların biri tarafından 20 milyonluk bir kredi başvurusunun onaylanmış olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.”

Belediyenin kayyumlar döneminde çıkarttığı ihalelerin ödemesinin seçim sonrası ödeme takvimi çıkarttığına dikkat çeken Pirinççioğlu, işçi alımlarında AKP ve MHP il başkanları ile çeşitli organlarının referans alınarak yapıldığına ilişkin duyumların ayyuka çıktığına işaret etti.

‘KIYIMDAN GEÇİRİLMEK İSTENEN BELEDİYEYE SAHİP ÇIKALIM’

Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’nin, 8 Aralık 2016’da kayyumların atanmasından önce tüm belediyeler arasında gerek taşınmazlarıyla, bütçesiyle gerekse de imar ve çevre düzenlemesiyle diğer kentsel çalışmalarında ilk sıralarda yer alan örnek bir belediye iken, bugün kayyumlar eliyle bir enkaza dönüştürüldüğünü kaydetti. HDP Kayapınar Belediyesi Eşbaşkan Adayı Necati Pirinççioğlu, şunları da ifade etti:

“Hiç kimsenin hele hele sözde belediyeyi yönetmek adı altında merkezi sistem tarafından kayyum olarak atanan kaymakamın, bu şekilde belediyenin imkanlarını hoyratça kullanmaya, belediyenin taşınmazlarını, başında bulunduğu diğer bir kuruma hibe etmeye hakkı bulunmamaktadır. Kayapınar ilçesinde ikamet eden halkımıza, diğer partilerin Kayapınar Belediye başkan adaylarına ve kentin sivil toplum örgütlerine sesleniyoruz; bu şekilde hukuksuz ve keyfi bir şekilde kıyımdan geçirilmek istenilen Kayapınar Belediyesi’ne, Belediyenin 15 yılda biriktirmiş olduğu ve özellikle halka hizmet amacıyla edinmiş taşınmazlarına, kurumlarına hep birlikte sahip çıkalım. Kayyumların keyfi kararlarına karşı sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!